Dva lidé z Varnsdorfu zemřeli, třetí skončil v nemocnici. Zřejmě se otrávili oxidem uhelnatým

Dva lidé v neděli zemřeli ve Varnsdorfu na Děčínsku, třetí skončil v nemocnici. Pravděpodobně se otrávili oxidem uhelnatým, řekla krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková. Jednou z obětí je dítě.

„Došlo k úmrtí dvou osob. Jedna osoba byla v ohrožení života transportována vrtulníkem do nemocnice. Pravděpodobně se mohlo jednat o otravu oxidem uhelnatým,“ uvedla policejní mluvčí.

Policie případ dál vyšetřuje. „Zjišťujeme okolnosti, jak k události došlo a jestli nedošlo k nějakému pochybení,“ dodala Poláčková.

Oxid uhelnatý, přezdívaný tichý zabiják, je bezbarvý plyn bez zápachu, který vzniká nedokonalým spalováním organických látek. Při vdechování se váže na hemoglobin obsažený v červených krvinkách místo kyslíku.

Otravy nejčastěji způsobují domácí topeniště – kamna, krby, kotle nebo ohřívače vody. K otravám přispívá i zateplení a výměna oken, tedy větší utěsnění obydlí, což brání přirozenému pohybu vzduchu a větrání.

Ze statistik vyplývá, že v Česku je v souvislosti s únikem oxidu uhelnatého každoročně intoxikováno více než tisíc lidí, asi čtvrtina z nich musí být hospitalizována. Na následky otravy umírá ročně v průměru asi sto lidí.