Rektorem Vysoké školy báňské je Snášel, nahradil Vondráka

Nový rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) Václav Snášel byl inaugurován ve čtvrtek. Nového rektora koncem srpna jmenoval prezident Miloš Zeman. Snášel nahradil ve funkci Ivo Vondráka, který se loni na podzim stal moravskoslezským hejtmanem.

Rektor VŠB-TUO Václav Snášel
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Akademický senát děkana Fakulty elektrotechniky a informatiky Snášela zvolil novým rektorem v tajné volbě letos v březnu. Snášel zvítězil v druhém kole.

Kromě rektora byly slavnostně uvedeni do funkce také noví prorektoři: Petr Praus za vědu a výzkum, prorektorka pro studium Zdeňka Chmelíková, František Kuda, který bude zodpovídat za rozvoj a investiční výstavbu a Radim Halama, který bude mít na starosti mezinárodní vztahy a sociální záležitosti.

Součástí inaugurace bylo také jmenování nového děkana Fakulty elektrotechniky a informatiky, kterým se stane Pavel Brandštetter. Nové vedení univerzity i fakulty tak oficiálně zahájilo své čtyřleté funkční období.

„Musíme hledat nástroje, jakým způsobem dál rozvíjet univerzitu. Jedním z nich je rozvoj vědeckého výzkumu, spolupráce s praxí, s regionem. Zaměřit bychom se měli na výuku studentů k podnikavosti.“

Václav Snášel

rektor VŠB-TUO

Univerzita si musela zvolit nového rektora, protože Vondrák (ANO) se stal moravskoslezským hejtmanem a z funkce odešel. Vondrák měl být rektorem až do konce ledna 2018, kdy mu končilo funkční období. Už před krajskými volbami ale avizoval, že v případě úspěchu místo rektora opustí.

Učinil tak bezprostředně poté, kdy byl v listopadu zvolen hejtmanem. Vedení univerzity dočasně převzal prorektor Petr Noskievič, který se pak ucházel i o funkci rektora a se Snášelem postoupil do druhého kola. Na rektora kandidovalo celkem šest zájemců