Bítov se rozloučil se svým básníkem Jiřím Kuběnou

Stovky lidí se dnes v Bítově na Znojemsku přišly rozloučit s básníkem Jiřím Kuběnou. Kuběna, vlastním jménem Jiří Paukert, pracoval jako památkář. Působil jako kastelán hradu Bítov, který často opěvoval a kde zůstal i na stáří. Nedaleko hradu je také ode dneška pohřbený. Umělec zemřel minulý týden po dlouhé nemoci v 81 letech.

Ústa tak sevřenáSkoro jako ten Václav v šípkových růžíchKdyž doznívala gotikaV baretechA mandlových očíchÚsta tak sevřenáMá ten tichý milenec když hladí laněJen podle brady a nosu poznᚎe zabil drakaProtože byla gotikaA kvetly růže plané
Jiří Kuběna

Básník, historik umění a dlouholetý kastelán hradu Bítov odešel, přesto poblíž svého milovaného hradu zůstává. Pohřbený je na starém hřbitově. Při mši byl kostel svatého Václava plný lidí, další čekali venku před chrámem. Pohřeb vypravil sochař a Kuběnův přítel Karel Žák, který v posledních letech tvořil v ateliéru na Bítově.

Na Bítov přivedl Kuběna básníky i umělce různých generací

Bítov se díky Kuběnovi od 90. let stal místem častých setkání básníků i dalších umělců různých generací, někteří se zúčastnili také pohřbu. „Věnoval mi spoustu času, lásky, rozhledu po umění, po světě i duchovního a myslím si, že odchází jeden z největších básníků české a moravské kultury,“ řekl básník Pavel Krška.

Kuběna patřil ke generaci a uměleckému okruhu šestatřicátníků, kam náležel také dramatik a exprezident Václav Havel. Pohřbu se zúčastnil jeho bratr Ivan Havel, mezi smutečními věnci byl také jeden od Knihovny Václava Havla.

Měl své místo v bítovském kostele

Básník se hlásil ke konzervativnímu katolictví a v jeho díle se vyskytují četné duchovní a náboženské motivy. Podle znojemského kněze Jindřicha Bartoše měl Kuběna své místo v bítovském kostele. „Zachránil spoustu historických památek v okolí,“ zdůraznil kněz.

Odborníci řadí Kuběnu k nejvíce osobitým básníkům své generace. Neskrýval svou homoerotickou orientaci, v jeho tvorbě byl výrazně přítomen „mužský éros“, stejně jako odkazy na antickou a křesťanskou tradici. Kompletní edici jeho básnického díla započalo nakladatelství Vetus Via, od kterého nakladatelský počin převzal brněnský Host.

V roce 1998 byl prezidentem Václavem Havlem vyznamenán Medailí Za zásluhy v oblasti kultury a umění I. stupně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 7 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 13 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 17 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 20 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 21 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
29. 3. 2025

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
29. 3. 2025
Načítání...