Kostel v Bartošovicích v Orlických horách si pronajala obec, aby ho zachránila

Téměř na poslední chvíli zachraňuje obec Bartošovice v Orlických horách tamní barokní kostel. Jde o cenný církevní majetek - kvůli minimu věřících v regionu ale rekonstrukce památky není pro vlastníka tak důležitá. Kostel si proto obec najala a s opravami začala sama.

Video Události
video

Obec Bartošovice zachraňuje barokní kostel

Bartošovice sice nemají ani dvě stovky obyvatel, přesto dokázaly ve svém rozpočtu najít první milion. Místní se snaží zabránit nejhoršímu. Kostel totiž ničí vlhkost, kaple a sakristie hrozily zřícením.

„Propadala se střecha, propadal se i dřevěný podhled, bylo nutně potřeba s tím něco udělat,“ říká místostarosta Bartošovic v Orlických horách Luboš Tylš (nez.).

Se stavebními pracemi pomáhají dobrovolnicí, náročnější ale bude záchrana interiérové dřevěné výzdoby. Ta už se bez odborníků neobejde. Barokní oltář se totiž rozpadá – napadla ho dřevomorka i jiné houby.

Peníze na opravy shání obec společně s dobrovolníky sama. Vlastník kostela ze 17. století – římskokatolická církev – ho v seznamu chystaných rekonstrukcí nemá. Farář Josef Suchár z farnosti Neratov to zdůvodňuje malým zájmem věřících o bohoslužby v obci. Pro církev je pak takový kostel podle něj v zásadě zbytečný.

V regionu, kdy původně žilo i německé obyvatelstvo, nakonec obec získala partnera v Česko-německém fondu budoucnosti. Ten se začal – z poloviny – na financování oprav podílet. A tak příští rok dojde i na věž a celkové odvodnění kostela. Památku pak obec hodlá využít jako turistickou atrakci.