Hejtmani se budou na jihu Moravy střídat v křesle až za čtrnáct dnů. Kvůli volební stížnosti

Ustavující zastupitelstvo kraje, které pošle do čela jižní Moravy nové radní, bude 16. listopadu. České televizi to řekl dosavadní hejtman Michal Hašek. S termínem vyhlášení musel čekat, až krajský soud rozhodne o stížnosti na volby na jižní Moravě. Soud volební stížnost dnes odmítl.

Nové jihomoravské zastupitelstvo se ve sněmovním sále sejde poprvé 16. listopadu
Zdroj: ČTK Autor: Igor Zehl

Přestože koaliční smlouvu podepsali politici na jihu Moravy už před týdnem, sejít se na ustavujícím zastupitelstvu jim bránila stížnost na volby. Čekat donutil politiky Leoš Fučík z Králova Pole. Jeho dcera, vozíčkářka, se nedostala do volební místnosti. Nebyla bezbariérová. Leoš Fučík chce, aby se problematikou zabýval Ústavní soud. „Toto je celostátní problém. A pokud vím, zákon neumožňuje žádnou jinou variantu, než kterou jsem byl bohužel nucen zvolit já,“ říká Leoš Fučík.

Krajský soud v Brně volební stížnost odmítl. Podle mluvčí Simony Peškové krajský soud sice souhlasí s názorem, že by bylo vhodné, aby byly volební místnosti bezbariérové a připustil, že realita taková není, účastnit se voleb ale i handicapovaní mají. „Volič mohl požádat volební komisi, aby se za ním dostavila s volební schránkou,“ vysvětlila rozhodnutí soudu mluvčí Simona Pešková.

Po rozhodnutí soudu mohl odstupující hejtman Michal Hašek (ČSSD) stanovit datum prvního zasedání zastupitelstva. Vybral termín 16. listopadu. „Beru ohled i na fakt, že 15. listopadu zasedá zastupitelstvo města Brna a někteří noví krajští radní mají své povinnosti také ve městě,“ řekl Michal Hašek (ČSSD).

S termínem souhlasí i Haškův nástupce Bohumil Šimek. Podle politologa Stanislava Balíka neměl jinou možnost, než si na novou funkci počkat. „Občas se stává, že soud nařídí přepočítat výsledky v tom jednom okrsku, nebo dokonce opakovat volby v tom jednom okrsku, to znamená je tady opatrnost na místě,“ vysvětlil politolog Stanislav Balík.

Jihomoravský kraj bude jeden z posledních, který ustanoví nové radní. Práci úřadu to ale nijak neomezilo. O chod kraje se stará dosavadní vedení.

Při ustavujícím zastupitelstvu převezmou noví zastupitelé mandát a zvolí krajskou radu v čele s hejtmanem a jeho náměstky. Šimkovými náměstky by se měli stát Roman Hanák a Marek Šlapal (oba ČSSD), Taťána Malá (ANO), Jan Vitula (TOP 09) a Martin Maleček (STAN). Dalšími radními mají být Miroslav Kubásek, Jana Pejchalová a Petr Hýbler (všichni ANO) a Tomáš Soukal s Igorem Chlupem (oba ČSSD).

ANO bude mít na starost finance, majetek, investice, školství, sport, životní prostředí a regionální rozvoj venkova se zemědělstvím. ČSSD bude mít v gesci dopravu, sociální oblast s rodinnou politikou, zdravotnictví a kulturu s památkovou péčí. TOP 09 s Žít Brno bude zodpovídat za regionální rozvoj ve školství, vědu, výzkum, inovace, marketing a smart region a Starostové budou mít na starost územní plánování, kde je čeká dopracování zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje.

Volby v Jihomoravském kraji vyhrálo ANO, které několikrát neúspěšně jednalo o koalici s KDU-ČSL. Proto začalo jednat i s ČSSD. Zároveň se spojilo se Starosty a TOP 09 s Žít Brno. V konečném rozhodování o posledním partnerovi dalo ANO přednost ČSSD před KDU-ČSL. Podmínkou bylo, aby lídr ČSSD Michal Hašek neměl uvolněnou funkci. On sám žádnou nepožadoval.

ANO získalo patnáct mandátů z celkových šedesáti pěti. KDU-ČSL i ČSSD mají po jedenácti, sedm KSČM, šest ODS, po čtyřech TOP 09 s Žít Brno, Starostové pro Jižní Moravu a SPD s SPO. Poslední tři získali Zelení a Piráti.