Havířovská psychiatrie prochází rekonstrukcí. Hotovo bude za dva roky

Lůžková psychiatrie havířovské nemocnice má 26 postelí pro osoby v akutním stadiu nejrůznějších diagnóz. Sestry ale mají pod dohledem jen pacienty ze dvou pokojů. I to je třeba podle odborníků změnit. Psychiatrie proto prochází zevrubnou rekonstrukcí. Stavbaři chtějí práce dokončit v roce 2018.

Video Havířovská psychiatrie projde rekonstrukcí
video

Havířovská psychiatrie projde rekonstrukcí

Zdroj: ČT24

 „Jsme schopni pacienta 24 hodin denně sledovat, ale když odejde na WC, musí sestra vyjít z pracovny a pacienta neustále kontrolovat,“ uvedla vrchní sestra havířovského psychiatrického oddělení Taťána Kršíková. Podle nového projektu bude například sesterna umístěna tak, aby personál měl neustále kontrolu nad tím, co pacienti dělají.

Častějšími klienty zařízení jsou muži - běžně jich je na oddělení dvacet. K dispozici ale mají jen dvě sprchy a jednu toaletu na chodbě. Také to se změní. Současné hygienické podmínky považuje za naprosto nedostatečné také sanitářka Daniela Kaletová. Podle ní se v této oblasti nic nezměnilo od doby, kdy na oddělení před 17 lety nastoupila. Upozornila i na špatnou dostupnost sociálních zařízení, které blokuje například vysoký schod, který je nutné nejprve překročit.

Umýt není možné ani ležícího pacienta. Mobilní vana se totiž nikam nevejde. Projekt, který by měl být za měsíc dokončený, počítá s tím, že se oddělení rozšíří o jedno patro. Pacienti by měli mít dvoulůžkové pokoje, každý s vlastním sociálním zařízením.

A využitá bude po letech i terasa pavilonu, která byla původně určena pro pacienty s dýchacími problémy. Havířovská psychiatrie by měla sloužit jen pacientům z Karvinska. V kraji však akutní psychiatrická lůžka chybí. Proto tady přijímají nemocné z celého regionu. Ročně se jich vystřídá přes 650. V průměru stráví v nemocnici 13 dnů.

 

V Česku žije až půl milionu lidí s vážným psychiatrickým onemocněním, třetina obyvatel se s ním někdy v životě léčila. Duševní poruchy a poruchy chování jsou druhým nejčastějším důvodem přiznání invalidního důchodu.

Na obor pečující o duševní zdraví půjde v příštích letech víc peněz, ministerstvo zdravotnictví i zdravotní pojišťovny ho podpisem memoranda zařadily mezi své priority. Spolu s nimi se k podpisu přidali ještě zástupci odborné psychiatrické společnosti.

Ročně jde na psychiatrickou péči kolem deseti miliard korun, částka by postupně měla narůst, peníze budou směřovat zejména do budování a chodu center duševního zdraví.