Sociální příspěvky pro propuštěné horníky chce Marksová i na Mostecku

Vláda už schválila sociální příspěvky pro propuštěné horníky z OKD, podobný přístup chce ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) i pro horníky z Mostecka. Proti návrhu se ale staví ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Těžba uhlí v lomu ČSA
Zdroj: ČT24 Autor: Jan Langer

„Předkládám vládě 30. června návrh na opatření specificky pro Ústecký kraj a tam budu znova navrhovat zavedení tohoto příspěvku i pro Ústecký kraj v původní podobě, to znamená nejen pro hlubinné horníky, ale i pro lidi, kteří pracují na povrchu,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Havíři, kteří pracovali pod zemí, by podle návrhu měli nárok na osm tisíc korun po určitou dobu, a to v závislosti na odpracovaných letech. U pracovníků na povrchu je částka sedm tisíc korun měsíčně. „Celkově v rámci Ústeckého kraje příspěvek činí zhruba 218 milionů korun po dobu pěti let,“ uvedla předsedkyně Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje Gabriela Nekolová.

Věc se měla řešit už spolu s OKD,  z materiálu ale Mostecko vypadlo

Vláda v květnu schválila příspěvky až osm tisíc korun měsíčně pro pracovníky černouhelné firmy OKD, kterou soud poslal do úpadku. Původně materiál zahrnoval i podporu havířům z Mostecka, kteří budou odcházet kvůli rozhodnutí vlády nepokračovat v těžbě hnědého uhlí za limity. „Bod však vypadl z materiálu na základě odporu kolegy ministra financí s odůvodněním, že se situace týká OKD,“ uvedla Marksová.

Marksová očekává, že pro návrh podpořit havíře z Mostecka příspěvkem budou ministři za sociální demokracii. „Nedomnívám se, že celková suma je nějak vysoká, ale podle toho, jak vypadalo jednání k OKD, tak asi nějaký spor (v koalici) bude,“ řekla Marksová s odkazem na jednání o OKD.

Právě ministr financí Andrej Babiš (ANO) se ale k návrhu nestaví souhlasně. Podle něj si ministryně jen vymýšlí, jak zatížit rozpočet. „Ona asi má problém vnímat to, že bychom měli být rozpočtově odpovědní a že bychom se neměli zadlužovat. Já nevidím důvod, proč bychom měli privátním firmám platit tento příspěvek,“ řekl ministr financí. V případě
OKD jde podle něj o výjimku u vytunelované firmy.

Andrej babiš

Andrej Babiš

ministr financí

„Pokud má sociální demokracie nějaké závazky vůči panu Tykačovi (Pavel Tykač ovládá skupinu Czech Coal) z hlediska určení limitů, já o nich nevím, ale nevidím důvod, proč bych měl nějakým kyperským firmám, jak to navrhoval pan Mládek (ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD), přispívat na jejich zaměstnance. Pan (předseda dozorčí rady František) Štěpánek ze Sokolovské uhelné to zvládl sám. Je extrémně napjatý rozpočet, tak to jsme radši mohli ty peníze dát důchodcům.“

Andrej Babiš

ministr financí

Propouštění na Mostecku chce ministerstvo práce a sociálních věcí řešit hlavně pomocí aktivní politiky zaměstnanosti, v rámci které může platit rekvalifikace a přispívat zaměstnancům na mzdy až půl roku. „Zřídit chceme také mobilní pracoviště úřadu práce, pokud by někde hrozilo větší propouštění,“ uvedla ministryně.

Míra nezaměstnanosti v Ústeckém kraji je dlouhodobě nejvyšší v Česku, pohybuje se okolo devíti procent. V regionu je také nejvíce sociálně vyloučených lokalit v zemi, z jejichž rozšiřování kvůli růstu počtu lidí bez práce mají místní politici obavu.