Jedovaté látky z podzemní vody v Novém Bydžově mizí. Stále je ale nebezpečná

V Novém Bydžově se podařilo výrazně snížit koncentrace toxických chemikálií v podzemních vodách. Do podloží se v minulosti dostaly při průmyslové výrobě v bývalé továrně Kovoplast, která využívala odmašťovadla. Perchlorethylen a další látky odstraňuje specializovaná firma z podzemních vod už čtyři roky a využívá i potravinářskou syrovátku.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Boj s jedy v podzemní vodě v Novém Bydžově

Manžel Jany Kohoutové z Nového Bydžova zjistil v roce 2007, že voda, kterou rodina používala, není v pořádku. Ze studny cítil podivný zápach, proto odebral vzorek a poslal ho na rozbor. Ten odhalil velmi nebezpečnou směs jedů z průmyslových rozpouštědel. Jak nyní říká Jana Kohoutová, manžel posléze zemřel na rakovinu žaludku - s toxickými látkami ve vodě to prý mohlo souviset.

Studna u jejího domu – stejně jako u dalších v okolí – je nepoužitelná. Městský úřad lidem dokonce doporučil, aby se vodou s vysokou koncentrací chlorovaných uhlovodíků ani nemyli a používali výhradně tu z vodovodu. Třeba při sprchování totiž hrozí, že jedovaté látky mohou unikat do vzduchu.

Čištění spodní vody se platí z dotací

Před čtyřmi lety začala specializovaná firma podzemní vody v Novém Bydžově čistit – například také vpouštěním potravinářské syrovátky. Rozbory ukazují, že jedy skutečně mizí.

„Koncentrace, které byly na začátku, se pohybovaly v desetitisících mikrogramů na litr. Nyní se v ohnisku znečištění dostáváme na desítky, maximálně stovky mikrogramů,“ uvedl Petr Kohout, který má na starost technický dozor prací.

Přestože se kvalita vody pod Novým Bydžovem výrazně zlepšila, radnice lidem i nadále doporučuje studny raději nepoužívat. „Odborníci říkají, že i když se bude pokračovat dál, bude to dlouhodobý proces,“ konstatuje místostarosta Bohumil Orel (STAN).

Práce zatím stály dvanáct milionů a z velké části je pokryla dotace.