V Olomouci začala stavba unikátních vědeckých pracovišť

Olomouc – Centrum regionu Haná se zaměří hlavně na vývoj v oblasti zemědělství, Regionální centrum pokročilých technologií a látek zase na výzkum nanomateriálů. Dvě nová vědecká pracoviště vznikají v Olomouci. Hlavním cílem vědců v místním centru pro zemědělský vývoj je větší odolnost vůči nepříznivým podmínkám, vývoj látek podporujících růst rostlin a vznik nových odrůd zemědělských plodin.

Ředitel Centra regionu Haná Ivo Frébort říká, že nové výrobky se budou moci využívat například ve farmacii. Vysoké ambice mají i vědci z centra pro výzkum nanotechnologií. To bude vybaveno přístroji, které nemají v Evropě obdoby. „Vyvíjíme látky, které jsou kontrastní při rezonanci, i činidla, která mohou nahradit antibiotika,“ uvedl ředitel Regionálního centra pokročilých technologií Radek Zbořil.

Úspěchy světového významu už mají badatelé za sebou – například čističku odpadních vod, která se vejde do malé místnosti. Přišli také na praktické využití takzvaného grafenu, který by mohl spustit opravdovou revoluci v elektrotechnickém průmyslu. Autor výzkumu Michal Otyepka uvedl, že grafen má vlastnosti jako teflon. Jeho praktické využití ocení elektrotechnický průmysl, zejména LED diody.

Video Reportáž Moniky Bezuchové
video

Reportáž Moniky Bezuchové

Poklepáním základního kamene začala výstavba objektů, kde najde zázemí téměř 300 zaměstnanců. Budovy zaplacené z fondů EU by měly být připraveny už koncem roku 2012. Primátor města Olomouce Martin Novotný (ODS) prozradil, že snahou je přilákat mladé vědce ze zahraničí.

O úspěchu vědců z Univerzity Palackého svědčí poslední volné místo v podnikatelském inkubátoru v areálu Vědeckotechnického parku, kde nacházejí útočiště nové firmy. Druhá budova je zatím plánována na rok 2014 a o 110 milionů, které bude stavba stát, požádá univerzita EU, zbytek zaplatí město.