Nevíme, proč rezignoval Kněžínek, říká Kučera ze Soudcovské unie. O zásazích do justice neví

Podle prvního viceprezidenta Soudcovské unie České republiky Františka Kučery panují nejasnosti ohledně odstoupení ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO), kterého má vystřídat někdejší nejvyšší státní zástupkyně, poslankyně ČSSD a exministryně spravedlnosti Marie Benešová. Soudce rozhodnutí překvapilo jak kvůli načasování, tak kvůli rozdělané práci na ministerstvu. Kněžínek uvedl, že odešel kvůli spekulacím o své budoucnosti, Kučerovi přijdou takové argumenty jako slabé. Rozhovor se soudcem v Interview ČT24 vedl Daniel Takáč.

Video Interview ČT24
video

František Kučera hostem Interview ČT24

Kučera se domnívá, že Jan Kněžínek nebyl špatným ministrem. „Myslím si, že měl všechny předpoklady k tomu (…) být dobrým ministrem, ale bohužel skončil dřív, než toho mohl dokázat více,“ říká první viceprezident.

Kučeru rozhodnutí ministra překvapilo, a to hlavně kvůli tomu, že se chystala novela zákona o soudech a soudcích. Kněžínek k debatě o novele podle něj přistupoval příkladně. Když však diskuze, do níž se zapojili soudci, ministerstvo i další odborníci, skončila, ministr rezignoval a není jisté, zda na něj jeho nástupkyně naváže, myslí si.

Kdo jde do politiky, musí počítat se spekulacemi

„Ještě jeden důvod, který zavdává příčinu toho překvapení, je v tom, že pan ministr své ministerstvo nedávno reorganizoval. Jsou tam dva noví náměstci a najednou odejde a nechá to reorganizované ministerstvo svému nástupci. Je to pro mě překvapivé, takto se přece člověk nechová,“ míní Kučera.

Kněžínek uvedl, že už nechce snášet spekulace o svém konci. To ale Kučerovi přijde jako slabý argument. „Když jdete do politiky, tak musíte počítat s tím, že se spekulovat bude, a to hodně,“ tvrdí první viceprezident Soudcovské unie. Pochybnosti to totiž vyvolává i díky tomu, že je ministr „šéf justice“, který se velmi významnou měrou podílí na tom, kdo povede jaký soud, a disponuje penězi, které jdou soudům.

V souvislosti s kauzou Čapího hnízda by podle Kučery bylo jednodušší, kdyby Kněžínek neodstoupil. „Státní zástupce, který to dostane na stůl, bude mediálně v poněkud obtížné situaci, protože ať udělá tak nebo tak, vždy se do něj bude jedna ze stran strefovat a bude mu vytýkat, že buď je to kampaň proti panu premiérovi, nebo naopak že podlehl tlaku, kdyby to snad vrátil policii k došetření. Tomu se asi nevyhne, musí to odborně ustát,“ říká Kučera.

Sám o nevhodných zásazích do justice neví. „To, že o nich nevím, neznamená, že nejsou, ale já o nich nevím,“ tvrdí Kučera. Stejně tak nemá informace o „justiční mafii“. „O mafii nebo o úmyslu bych nemluvil. To, že se některému soudci něco nepovede, nebo je už pracovně a výkonnostně za zenitem, to se asi může stát, od toho máme systém kárných řízení, že takový soudce může být zbaven taláru, překročí-li to únosnou mez, nebo ho pak předseda soudu může převést na některou méně náročnou agendu,“ myslí si Kučera.

Pochybnosti by se upínaly k jakémukoli nástupci

Soudcovská unie vyjádřila ve svém prohlášení znepokojení ohledně výměny ministra právě v tuto chvíli, což prý „zakládá pochybnosti, zda je v České republice dodržován princip rovnováhy státních mocí a zda nedochází k porušování principů právního státu“. 

„Ty pochybnosti by se upínaly k jakémukoli jeho nástupci, nejen k Marii Benešové, to si myslím, že není nic osobního proti ní, ale jenom vyjádření podivu nad tím, k čemu tady došlo a zrovna v tento čas,“ vysvětluje Kučera, který by k Benešové nepřistupoval jako k někomu, kdo může justici nějakým způsobem ohrozit nebo znevážit. Myslí si, že je odbornice a dobrý, slušný člověk.

Co se týče spekulací o konci nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, Kučera nevidí „žádný věcný důvod, pro který by měla být jeho pozice ohrožena“. Nový zákon o státním zastupitelství by podle něj měl být vyvážený a měl by respektovat poměry České republiky.

„Jsou dva modely státního zastupitelství. Jeden, že budou státní zástupci úplně nezávislí, druhý, že budou státní zaměstnanci se vším všudy, podřízení třeba ministrovi. Každý z těch modelů má své plusy, své minusy,“ uzavírá Kučera.

Stáhněte si Interview ČT24 s Františkem Kučerou 35.81 MB