Za zbourání Kolářovy chaty v Beskydech dostal majitel pokutu. Repliku staví bez povolení

Majitel Kolářovy chaty na Slavíči v Beskydech dostal od stavebního úřadu pokutu v řádech desítek tisíc korun za to, že turisty vyhledávanou horskou stavbu zboural bez povolení. Další postih může následovat za to, že na místě staví její kopii – podle stavebního úřadu v Jablunkově tak totiž činí načerno.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Pokuta za zbourání Kolářovy chaty na Slavíči

Zdroj: ČT24

Devadesát let starou Kolářovu chatu na Slavíči, která stojí ve výšce 1055 metrů nad mořem, nechal její současný majitel Michal Cháňa zbourat letos na začátku září. K zemi šla v souvislosti s demolicí garáže, při níž se prý začala celá stavba rozpadat. „Bohužel nám to spadlo. Začalo se to celé hýbat a byli jsme nuceni to shodit dolů, aby to neohrozilo procházející turisty,“ vysvětlil tehdy Cháňa.

Stavební úřad v Jablunkově tomu ale nevěří. Majitel údajně nepředložil žádné důkazy. „V žádném případě se nejednalo o takovou havárii, že by vlastník chatu musel odstranit bez povolení. Toto svoje jednání měl připravené. Byla mu udělena pokuta v řádech desetitisíců,“ poznamenala vedoucí úřadu Renáta Niedobová.

Bourání Kolářovy chaty (září 2021)
Zdroj: ČTK
Autor: Drahoslav Ramík

Cháňa začal prakticky hned po demolici stavět na místě chatu novou, která má být replikou historické stavby. Vybudoval už základy a obvodové zdi v přízemí. K tomu ale nemá stavební povolení.

V příštích dnech tak zřejmě padne další finanční trest. „V současnosti se nebudu k ničemu vyjadřovat. Vše řešíme se stavebním úřadem,“ vzkázal Cháňa. O dodatečné stavební povolení sice už požádal, zatím ale nedoložil řadu dokumentů. Například projekt, podle kterého novou Kolářovu chatu staví.