Radu ČT povede Jan Bednář, dosavadní místopředseda

Předsedou Rady České televize se stal dosavadní místopředseda Jan Bednář. V čele kontrolního orgánu nahradil Jaroslava Dědiče, který funkci neobhajoval. Rada o tom rozhodla na dnešním zasedání. Dědiče zvolila místopředsedou na místo uvolněné po Bednářovi.

Bednář byl jediným kandidátem. Jako jednu z hlavních priorit vedle kontroly činnosti a hospodaření České televize označil její nestranné zpravodajství a publicistiku. „Ta nestrannost je naprosto klíčová. Je to něco, co televize veřejné služby musí plnit, i když to není lehký úkol,“ uvedl Bednář, který po uplynutí mandátu předchozího předsedy radu vedl z pozice místopředsedy. V hlasování získal 12 ze 14 hlasů.

Dvaašedesátiletý Bednář má za sebou novinářskou zkušenost z redakcí Českého rozhlasu, Rádia Svobodná Evropa či BBC. V letech 1992 a 1993 působil rovněž v kanceláři prezidenta republiky jako tiskový mluvčí. Členem Rady ČT je od loňského března.

Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje právo kontrolovat činnost ČT. Do její působnosti patří například právo jmenovat a odvolávat generálního ředitele nebo schvalovat rozpočet. V současnosti má 14 členů, zbývajícího patnáctého sněmovna vybere pravděpodobně na začátku července.

Jan Bednář

Dvaašedesátiletý novinář studoval národohospodářství na VŠE a filozofii a politologii na Oxfordu. V Radě ČT zasedá od loňského března, jejím místopředsedou byl od letošního ledna.

V roce 1977 podepsal Bednář Chartu 77, angažoval se v disentu a navštěvoval bytové semináře. Státní bezpečnost (StB) ho proto nechala vyloučit z vysoké školy, zabavila mu řidičský průkaz i cestovní pas.

V roce 1982 z politických důvodů emigroval do Velké Británie, od roku 1985 až do začátku 90. let pracoval v československé redakci BBC, poté přešel do zahraniční rubriky Rádia Svobodná Evropa v Praze. Od roku 2003 až do loňského roku pracoval jako redaktor, editor a komentátor Českého rozhlasu. Je nositelem novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky za rok 2011.