Tip z iVysílání: Tři filmy představují současnou slovenskou kinematografii

Česká televize přiblížila v uplynulém týdnu na Dvojce aktuální filmovou tvorbu našich východních sousedů. Tři tituly ze „slovenského týdne“ je možné si během omezené doby po odvysílání pustit také v iVysílání: drama o extremismu Budiž světlo, hororový příběh Trhlina a satirický politický thriller Kandidát.

Budiž světlo

Drama Budiž světlo natočil režisér Marko Škop podle vlastního scénáře. Odehrává se na slovenské dědině, kde je místní komunita pod silným vlivem církve. Rodina čtyřicátníka Milana z vesnického standardu nijak nevybočuje, do doby, než se hlavní hrdina vrátí z Německa, kde pracuje, domů na vánoční svátky. V době míru a pokoje zjistí, že jeho starší syn se stal členem polovojenské mládežnické skupiny, která rozhodně není jen nevinnou hrou na vojáky.  A jinak začne vnímat i sousedské společenství, v němž léta sám žil.

Video Budiž světlo
video

Z iVysílání: Budiž světlo (lze přehrát do 19. 10. 2020)

Trhlina

Mysteriózní thriller Trhlina vychází z legend o pohoří Tribeč, v němž údajně záhadně mizí lidé. Režisér Peter Bebjak se scenáristou Tomášem Bombíkem do strašidelného lesa poslal na výlet nezaměstnaného vysokoškoláka Igora a jeho přítelkyni, která pracuje v psychiatrické léčebně. Právě tam najde podivné záznamy o ztracených lidech. Film vychází z bestselleru Jozefa Kariky a stejně jako kniha pracuje s „fiktivní skutečností“. „Jako třeba Záhada Blair Witch,“ uvedl režisér.

Video Trhlina
video

Z iVysílání: Trhlina (lze přehrát do do 23. 10. 2020)

Kandidát

Je možné udělat z neznámého člověka za dva měsíce favorita prezidentských voleb? S dostatečnou masáží politického marketingu ano, ukazuje snímek Kandidát režiséra Jonáše Karáska. Sázku, zda lze „vyrobit“ nového prezidenta, uzavře sebevědomý šéf reklamní agentury se svým konkurentem. Thriller o všemocné mediální a politické manipulaci provází ironický nadhled. Kandidát je slovensko-český film a televize ho také v česko-slovenské jazykové verzi uvádí.

Video Kandidát
video

Z iVysílání: Kandidát (lze přehrát do do 16. 10. 2020)