Jednou budem dál, až v USA. Spirituál kvintet potěšil krajany v zámoří

Spirituál kvintet má za sebou malé americké turné. Průkopníci českého folku zahráli krajanům v New Yorku a Washingtonu. Zazněla mimo jiné píseň Jednou budem dál, která provázela demonstrace v roce 1989 v Československu.

Video Události
video

Události: Spirituál kvintet koncertoval v USA

V roce 1990 si v Praze se Spirituál kvintetem na jednom podiu zazpívali dva prezidenti: Václav Havel a George Bush starší. Pro další americkou hlavu státu Billa Clintona hrála skupina při jeho návštěvě v Česku v lednu 1994.

Ve Spojených státech koncertovala kapela letos na podzim teprve podruhé a hrála především pro krajany. Do Ameriky zavítala na pozvání Českých center u příležitosti oslav třicátého výročí sametové revoluce. V programu tak nemohla chybět píseň Jednou budem dál, původně americký tradicional We Shall Overcome, který česky otextoval Ivo Fischer.

17. listopadu píseň zpívali studenti na Národní třídě, o několik dní později ji „Spirituálové“ zahráli z balkonu nakladatelství Melantrich pro čtvrt milionu lidí na Václavském náměstí. V davu tehdy stál i Roman Kostovski. „Byla to pro nás taková platforma, kde jsme mohli protestovat. Když jsme šli na folkové akce, nebyla tam StB. Tam jsme mohli svobodně zpívat,“ vzpomíná na předrevoluční koncerty Spirutál kvintetu.

Video Televizní písničky a songy - Ivo Fischer
video

Jednou budem dál (se záběry ze 17. listopadu 1989)

Pár měsíců po změně režimu odjel natrvalo do Ameriky, naživo tak slyšel skupinu znovu až nyní při americkém koncertě, po třiceti letech. Podobné vzpomínky na koncerty „Spirituálů“ mají i další krajané, kteří Československo opustili ještě jako emigranti. Skupina kvůli specifickému publiku zařadila na program i starší skladby, přestože je už v posledních letech nehrála. „Lidé si nechávali podepisovat elpíčka, s nimiž kdysi emigrovali,“ prozradil kapelník Jiří Tichota.

Při poslechu se mnozí neubránili dojetí. „Nemyslel jsem si, že je ještě někdy uvidím naživo,“ přiznal například hudebník Bob Rychlík. Americké koncerty byly pro příznivce „Spirituálů“ jednou z posledních příležitostí. Spirituál kvintet hraje už šedesátou sezonu a na příští rok dvaaosmdesátiletý Jiří Tichota, zakladatel a poslední žijící člen původní sestavy, ohlásil konec. Skupina, která vznikla o dva roky dříve než Rolling Stones, se s fanoušky rozloučí sérií koncertů v dubnu 2020.