Azajtókzáródnak! Výtvarníka Lukáše Musila zajímá, co je za čárou

Pod krkolomným názvem Azajtókzáródnak! představuje výtvarník Lukáš Musil v pražské galerii Villa Pellé svá nejnovější díla z posledních čtyř let. Jeho obrazy vycházejí z čáry, která je podle Musila základem výtvarného sdělení.

Video Události v kultuře
video

Lukáš Musil vystavuje ve Ville Pellé

Čára nasprejovaná na chodníku v pražských Dejvicích také kolemjdoucí na výstavu dovede. Fialové stopě na městské dlažbě předcházelo složité vyjednávání s úředníky, Musilovi přitom o složitost nejde – usiluje o co největší jednoduchost.

Jak se lidé obelhávají, zkoumá Musil například v sérii masek, jež jsou také k vidění na výstavě. „Nasazujeme si je z důvodu bezpečné pozice ve společnosti nebo nám je dává společnost a my to přijímáme,“ vysvětluje.

Sám se před lety zbavil masky nadějného brankáře juniorské hokejové reprezentace a chopil se jehly. Pod přezdívkou Musa se prosadil jako vyhledávaný tatér, který se vyjadřuje liniemi a čárami a nebojí se improvizace. Lidské tělo pak postupně vyměnil za plátno a z tatéra Musy se stal výtvarníkem Lukášem Musilem.

Co je společnost ochotná přijmout

Intuice a prosté gesto jsou pro něj stále důležité. Jeho díla působí, jako by opisoval ze stěn pravěké jeskyně nebo dětských omalovánek. „To souvisí s hledáním úplného prapůvodu. Otázkou, co vlastně je společnost ochotná přijmout za umění. Jestli stačí razítko nějaké oficiální instituce nebo galerie,“ podotýká Musil.

V části výstavy pak představuje obrazy, v nichž se podle svých slov zabývá vnitřním životem. Pracuje v nich s vertikálou a horizontálou, které se protínají a vytvářejí tak tvar kříže. „Jde o hledání balancu nebo středu horizontály, která pro mě značí dnešní způsob života, racio, to, že někam chvátáme, jsme hodně po povrchu, plníme deadliny, zatímco vertikála je spíše o zastavení se,“ popisuje.

Výstava Lukáše Musila Azajtókzáródnak (Galerie Villa Pellé)
Zdroj: Galerie Villa Pellé
Autor: Tomáš Rubín

Výtvarníkovou poslední zastávkou je Budapešť, kam se přestěhoval s přítelkyní. Z hlášení místního metra si půjčil i název pro svou výstavu. „Kérem vigyázzanak, Az ajtók záródnak!“ totiž maďarsky znamená: Pozor, dveře se zavírají! Ty, které vedou na jeho výstavu ve Ville Pellé, zůstanou otevřeny do 24. listopadu.