Koruna Svaté říše římské k vidění v muzeu i na ČT

Kolín/Praha – Pouze na tři dny opustí své stálé místo na hradě Karlštejn kopie císařské koruny Svaté říše římské, která je jednou z nejvzácnějších středověkých památek. Kopie existují pouze čtyři, tři jsou uloženy v Německu a pouze jedna v Čechách. Ode dneška do neděle bude k vidění v kolínském muzeu jako součást výstavy Královská města Kolín a Kouřim ve středověku. Česká televize navíc v den státního svátku uvede unikátní televizní dokument o zhotovení kopie koruny.

Císařská koruna, jejíž originál je umístěn ve vídeňském Hofburgu, byla vyrobena pravděpodobně v roce 962 v Římě. Roku 1355 jí byl korunován Karel IV. Váží asi 3,5 kilogramu, složena je z osmi zdobených desek s perlami a drahými kameny, nechybí ani smaltované ozdoby. Zatímco originál koruny je zlatý, kopie je ze dvou třetin z ryzího stříbra se silnou pozlacenou vrstvou.

Korunu vyrobil turnovský šperkař Jiří Urban na zakázku pro Středočeský kraj a na kopii pracoval intenzivně čtrnáct měsíců. „Jedná se o jedinou kopii císařské koruny vystavené mimo území Německa a definitivně poslední, kterou rakouští historici povolili vyrobit,“ uvedl Urban. Čtyři z osmi destiček jsou pokryty emailem s vyobrazením tří starozákonních králů: Davida, Šalamouna a Ezechiáše, čtvrtá pak vyobrazením Ježíše Krista se dvěma anděly. Čelní a temenní destičku spojuje oblouk, nad čelo byl později přidělán kříž. Koruna byla odznakem světské i duchovní moci panovníka.

Složitou výrobu repliky zachycuje i televizní dokument

Výrobě koruny se věnuje i unikátní dokumentární snímek, který dnes uvede program ČT24 od 22:05. Zachycuje složitou výrobu repliky, která je nyní vystavena spolu s kopií české Svatováclavské koruny na Karlštejně. Ve snímku například výtvarnice a autorka replik smaltů z 10. století Blanka Cepková z Bratislavy popisuje obrovskou náročnost takzvaného přihrádkového smaltu, který se v Evropě již po staletí nepoužívá. Na pozadí výroby císařského skvostu nevyčíslitelné hodnoty se pořad také věnuje historickému kontextu významu císařského titulu pro českého panovníka.

14 minut
Rozhovor s Jiřím Urbanem
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Vězni v hlavní roli West Side Story. Národní divadlo zařadilo záznam na program

Muzikál West Side Story nastudovaný vězni viděla i veřejnost. Záznam tento víkend uvedlo pražské Národní divadlo. Podle vězeňské služby podobné projekty usnadňují návrat na svobodu. Divadlo ve vězení není běžné, i proto ho národní scéna mimořádně na program zařadila.
před 7 hhodinami

Zemřel herec Richard Chamberlain

Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain, informuje list Variety. Proslavil se zejména v minisériích Šogun a Ptáci v trní, má za sebou ale i množství rolí na divadle. Podle listu byl Chamberlain pohledným a sošným „idolem“ klasického střihu, ačkoliv se nikdy nestal přímo hvězdou stříbrného plátna.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
29. 3. 2025

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
29. 3. 2025

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025

Prahu miluju, říká Bill Skarsgård. Tentokrát v ní uváznul při natáčení V pasti

I do českých kin se chystá americký thriller V pasti s Anthony Hopkinsem a Billem Skarsgårdem v hlavních rolích. Remake argentinského snímku 4x4 tvůrci představili osobně i v Praze, producentsky se na něm podílel mimo jiné český filmař Petr Jákl.
27. 3. 2025
Načítání...