Umělec si odnesl sedm cen BAFTA

Londýn – Černobílý film The Artist (Umělec) ovládl dnešní udílení britských filmových cen BAFTA. Odnesl si sedm trofejí, včetně ocenění za nejlepší film a nejlepší režii. Nejlepším hercem v hlavní roli byl vyhlášen Jean Dujardin, který rovněž zazářil v tomto téměř němém snímku. Cenu pro nejlepší herečku si odnesla Meryl Streepová za ztvárnění někdejší britské premiérky Margaret Thatcherové ve snímku Železná lady.

The Artist tak proměnil v úspěch více než polovinu ze 12 nominací a potvrdil, že je hlavním favoritem pro letošní sezonu filmových cen. V lednu už například získal tři Zlaté glóby a byl nominován v deseti kategoriích na Oscara. „Na začátku spousta lidí říkala, že když ve filmu nejsou dialogy, tak vlastně ani nemá scénář a nemůže uspět. Tak jsem velmi překvapený, jak moc se Umělec líbí,“ řekl na předávání cen režisér snímku Michel Hazanavicius.

Po dvou oceněních si z dnešního večera odnesly snímky Jeden musí z kola ven a Hugo a jeho velký objev. Pro jejich tvůrce je to zklamání, neboť špionážní thriller Jeden musí z kola ven byl nominován na 11 cen a film Hugo a jeho velký objev na devět.

Nejlepší herečkou ve vedlejší roli byla vyhlášena Octavia Spencerová za svoje účinkování ve filmu Černobílý svět. Za stejnou úlohu už získala Zlatý glóbus a je za ni nominována i na Oscara.

Ocenění pro nejlepšího herce ve vedlejší roli si odnesl Christopher Plummer za film Začátky. Dvaaosmdesátiletý Plummer se tak stal zatím nejstarším hercem, který vyhrál cenu BAFTA. Stejně jako Spencerová už Plummer za stejnou roli získal Zlatý glóbus i nominaci na Oscara.   

Nejlepším filmem v jiném než anglickém jazyce byl vyhlášen španělský snímek Kůže, kterou nosím. Žádný český zástupce mezi nominovanými nebyl. Cenu pro nejlepší animovaný film si odnesl snímek Rango, který porazil Tintinova dobrodružství a Velkou vánoční jízdu.

Ceny BAFTA patří k nejsledovanějším filmovým oceněním mimo USA a v minulosti naznačovaly výsledky oscarového klání. V roce 2010 triumfoval v Británii film Milionář z chatrče, který pak uspěl i při vyhlašování Oscarů. Loni totéž zopakoval snímek Králova řeč.