Bílá hora dráždí i po 400 letech, padlí mají nový pomník

Praha – Výtvarnou, architektonickou i hudební stránku má nový pomník padlých v bitvě na Bílé hoře. Sice pozvolna, ale přece se blíží 400 výročí bitvy, kterou prvorepubliková a po ní i komunistická historiografie označovala za jeden z nejdůležitějších milníků české historie, a odhalení památníku je předehrou k sérii akcí, které vzpomínky na bitvu osvěží. Během podzimu bude k tématu následovat série přednášek, koncertů a také bohoslužeb nazvaná Bílá hora 2014.

6 minut
Památník hrobu padlých vojáků na Bílé hoře má novou podobu
Zdroj: ČT24

V Santiniho barokním areálu kostela Panny Marie Vítězné na okraji bitevního pole na Bílé hoře pohřbil před patnácti lety kardinál Miloslav Vlk ostatky 42 vojáků padlých ve střetnutí, které ukončilo první kolo třicetileté války a současně zmařilo mocenské ambice českých pánů. Když se autoři nového památníku vytvořeného na témže místě – architekt Norbert Schmidt, výtvarník Patrik Hábl a skladatel Michal Rataj – rozhodli vytvořit ho z 42 litografických kamenů s anonymními lidskými siluetami, netušili, že v zemi leží stejný počet ostatků. „Jsou věci, které se stanou. Můžeme je vyvolat, ale musí vedle toho člověk chodit a pracovat s nějakých citem nebo pocitem. Některé věci se nedají vymyslet,“ podotkl Patrik Hábl. Nic konkrétního o pohřbených lidech přitom není známo.

Podle Norberta Schmidta stála na počátku snaha změnit podobu hrobu, který působil, jako by v něm ležel jediný člověk. „Je to podnět v prostoru k přemýšlení, k různým interpretacím. Pojali jsme památník tak, že doplňujeme jednu novou vrstvu do areálu, který je celý památníkem této události,“ poznamenal architekt.

Miloslav Vlk při ukládání ostatků kdysi vyzval, aby se Bílá hora stala spíše než symbolem rozdělení národa příležitostí ke společné vzpomínce. „Tato událost má být impulzem, abychom se vraceli ke kořenům, abychom se na události dívali společně a v dialogu,“ řekl tehdy. Tentýž cíl má projekt Bílá hora 2014. Jeho organizátoři chtějí, aby se do něj zapojili všichni, kterých se tento „úhelný kámen národního vědomí“ dotýká – katolíci i evangelíci, věřící i nevěřící, Češi i cizinci.

Památník, který rok 1620 a jeho oběti připomíná, bude svůj vzhled postupem času měnit. Kámen zůstane, kresba jednotlivých tváří se začne odlupovat a možná zmizí úplně.

Bitva na Bílé hoře byla rozhodujícím střetnutím tzv. české války, která vypukla po českém stavovském povstání, sesazení krále Ferdinanda II. a zvolení Fridricha Falckého novým českým panovníkem. Po taktické porážce stavovského vojska 8. listopadu se nečekaně zhroutilo celé povstání – stavovské zálohy čekající u Hvězdy do boje vůbec nezasáhly a kapitulovaly, Fridrich Falcký uprchl z Prahy a město se rovněž vzdalo. Habsburkové tak upevnili svoji moc v českých zemích a dalších místech, které se ke stavovské vzpouře přidaly – státní uspořádání se změnilo ze stavovské na absolutistickou monarchii. Současně nastala tzv. reaktolizace. Bílá hora proto bývá vnímána buď jako důležitá součást boje o moc mezi dvěma skupinami šlechticů nebo jako ukončení jedné z náboženských válek, popř. jako národnostní střet, který vyústil v podrobení českého národa Habsburskou dynastií.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Vězni v hlavní roli West Side Story. Národní divadlo zařadilo záznam na program

Muzikál West Side Story nastudovaný vězni viděla i veřejnost. Záznam tento víkend uvedlo pražské Národní divadlo. Podle vězeňské služby podobné projekty usnadňují návrat na svobodu. Divadlo ve vězení není běžné, i proto ho národní scéna mimořádně na program zařadila.
před 8 hhodinami

Zemřel herec Richard Chamberlain

Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain, informuje list Variety. Proslavil se zejména v minisériích Šogun a Ptáci v trní, má za sebou ale i množství rolí na divadle. Podle listu byl Chamberlain pohledným a sošným „idolem“ klasického střihu, ačkoliv se nikdy nestal přímo hvězdou stříbrného plátna.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
29. 3. 2025

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
29. 3. 2025

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025

Prahu miluju, říká Bill Skarsgård. Tentokrát v ní uváznul při natáčení V pasti

I do českých kin se chystá americký thriller V pasti s Anthony Hopkinsem a Billem Skarsgårdem v hlavních rolích. Remake argentinského snímku 4x4 tvůrci představili osobně i v Praze, producentsky se na něm podílel mimo jiné český filmař Petr Jákl.
27. 3. 2025
Načítání...