Nový jaderný blok nepokryje konec uhlí dostatečně, budou třeba i plynové, řekl Brabec

Rychlé tempo odstavování uhelných bloků v Česku znamená, že bude těžké nahradit jejich kapacitu jen připravovaným novým jaderným blokem v Dukovanech, uvedl v pořadu Události, komentáře ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec. „Bude nutné postavit i nové plynové bloky,“ dodal. 

Video Události, komentáře
video

Události komentáře: Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO)

Zdroj: ČT24

Doba uhelná podle ministra Brabce končí a její konec bude rychlejší, než si dnes myslí někteří politici. „Je pod obrovským tlakem rostoucích cen emisních povolenek a ztrácí konkurenceschopnost.“

Na druhé straně zdůraznil, že se stát musí připravit na to, čím uhlí nahradí. Jádrem, zemním plynem i obnovitelnými zdroji, vyjmenoval náhrady.

Uhelná komise loni doporučila stanovit jako datum pro konec využívání uhlí rok 2038. Brabec uvedl, že on sám hlasoval pro rok 2033, na rozdíl třeba od svého kolegy ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO). Ten podporoval zmíněné pozdější datum. 

Brabec však také dodal, že datum 2033 by s sebou neslo výrazně vyšší náklady, a to o 150 miliard korun. Konec uhlí ještě před zamýšlenou dostavbou nového jaderného bloku v roce 2036 by znamenal postavit plynové bloky navíc. A mohlo by to znamenat i nutnost dovozu elektrické energie.

O datu konce uhlí bude vláda ještě jednat. Může tak potvrdit rok 2038, může si ale také ještě nechat rozpracovat jiné časové scénáře.

Nový jaderný blok v Dukovanech bude plně financovat stát, diskuse o zapojení energetické společnosti ČEZ nevedly k cíli. Na videokonferenci o budoucnosti české energetiky, kterou pořádala nezisková platforma Institut Equilibrium, to ve středu řekl vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Podle něj se nyní už jedná o konkrétním řešení, jak výstavbu bloku zaplatit.