Tržby obchodníků v srpnu meziročně vzrostly. Kvůli koronaviru bude však asi hůře, míní analytici

Tržby obchodníků v Česku očištěné o kalendářní vlivy rostly také v srpnu, ačkoliv růst mírně zpomalil. Meziročně byly vyšší o 1,6 procenta, v červenci to bylo o 1,8 procenta. Tradičně nejvíce si ve srovnání s loňským rokem polepšil prodej přes internet. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byly tržby v maloobchodě vyšší o 0,3 procenta. Podle analytiků je však velkou nejistotou ve vývoji dalších tržeb příchod druhé vlny pandemie. Ta pravděpodobně, a to i bez plošných uzavírek, útraty v obchodech znovu přibrzdí.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Meziroční růst tržeb vykázala v srpnu většina prodejen nepotravinářského zboží. Vedle e-shopů měly vyšší tržby například prodejny s počítačovým a komunikačním zařízením, domácími potřebami nebo sportovními a rekreačními potřebami.

„Naopak nižší tržby než v loňském srpnu měly prodejny oděvů a obuvi, pokles zaznamenal také prodej pohonných hmot,“ uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková. 

Konkrétně pak prodeje obuvi a oděvů klesly o více než pět procent. „Pokles tržeb zaznamenaly také prodejny potravin, a to jak nespecializované s převahou potravin (o 0,9 procenta), tak i specializované (o 4,5 procenta),“ doplnili statistici.

Tržby internetových obchodů se ve srovnání s loňským srpnem zvýšily o 14 procent. V obchodech s počítači byl nárůst 4,6 procenta, v prodejnách farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží 1,6 procenta, přibližně stejně se zvýšil obrat i v případě domácích potřeb a v obchodech se sportovním zbožím.

Lidé se zatím utrácet nebáli

„V srpnu se lidé nebáli utrácet. Díky tomu obchodníkům vzrostly tržby. Nicméně s tím, jak se zhoršuje epidemiologická situace, se bude zhoršovat i situace v ekonomice. Pravděpodobně dojde k růstu nezaměstnanosti a příjmy domácností se začnou tenčit. To bude mít negativní dopad na útraty v obchodech,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Zveřejněná data i podle ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura naznačují, že domácnosti zatím necítí přílišnou potřebu omezovat spotřebu a útraty v obchodech se drží na loňské úrovni.

Obecně ale srpnová dynamika tržeb mírně zaostala za očekáváním trhu, zejména u nepotravinářského zboží. „Nejistotou je také příchod druhé vlny pandemie, jelikož i bez plošných uzavírek se tržby v kamenných prodejnách patrně opět oslabí,“ komentuje čísla hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Tržby u nepotravinářského zboží zaznamenaly v srpnu růst o 1,3 procenta, zatímco v červenci rostly o více než pět procent. Srpen měl však o jeden pracovní den méně ve srovnání se srpnem předešlého roku, pokud by se tak dynamika očistila o tento vliv, rostly by tržby v srpnu nepatrně rychleji, a to o tři procenta.

„Stále se však po červenci jedná o zpomalení. To bylo relativně plošné, takže je otázkou, zda v červenci tuzemské domácnosti nečinily nákupy, které odkládaly v dřívějších měsících z titulu ekonomických uzavírek, a v srpnu tento efekt již odezněl. I prodeje přes internet v srpnu mírně zvolnily, ačkoli si stále držely vysoké tempo,“ dodal Seidler. 

Za celý letošní rok nepotravinářské tržby z meziročního pohledu podle něho tak nepatrně rostou o zhruba jedno procento, zatímco v minulých letech činil růst kolem sedmi procent.

V srpnu se znovu nedařilo prodejcům aut. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel byly meziročně nižší o 6,4 procenta. Meziměsíčně se ale zvýšily o 4,9 procenta. 

„Propad tržeb naznačovaly už dříve zveřejněné registrace nových automobilů, ty však nyní signalizují, že by se situace v září měla zlepšit, když meziroční dynamika registrací poprvé od konce roku 2019 byla mírně pozitivní,“ uvedl Seidler.

Hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda konstatuje, že Češi jsou zatím stále také ochotni nakupovat zboží, které nutně nepotřebují, například nové mobilní telefony či počítače. To podle něho dokládá fakt, že jejich útraty za elektroniku v srpnu oproti loňskému stejnému měsíci vzrostly o 4,6 procenta.

„Jde tedy o signál toho, že koronavirová krize se ještě v chování domácností plně neprojevila, a to z velké části kvůli vládním opatřením na podporu ekonomiky a zaměstnanosti. Zčásti se však stále jedná o dozvuk kompenzujícího chování, kdy lidé stále i v srpnu nakupovali zboží, které nemohli pořídit v době 'vypnuté' ekonomiky v měsících březnu až květnu,“ uvedl. 

Oproti červenci je už v srpnu ale patrné zpomalení dynamiky růstu tržeb, což  podle něho koresponduje právě s odezníváním zmíněného kompenzujícího nakupování. „Částečně k tomuto zpomalení mohlo ovšem dojít i vlivem časování dovolených, moudřejší budeme s daty za září,“ dodal Kovanda.

Prognóza Komerční banky (KB) pro letošní rok počítá s poklesem maloobchodních tržeb bez prodeje aut o 3,2 procenta. „Ovšem oživení maloobchodu ve třetím čtvrtletí bylo tak silné, že by celoroční výsledek dokonce mohl skončit v malém plusu. Ale vyhlídky nyní citelně kazí epidemická situace, která pravděpodobně bude mít na maloobchodní tržby negativní dopad a bude podkopávat oživení ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí,“ uvedl ekonom KB Michal Brožka.

Z pohledu návratu do normálního stavu je maloobchod podle analytika ČSOB Petra Dufka každopádně jedním z nejúspěšnějších odvětví ekonomiky.

„Poté, co spotřebitelé realizovali poptávku odloženou v době proticovidových restrikcí, však začne opět více odrážet vývoj kupní síly obyvatelstva. Vzhledem k tomu, jak se zpomalil růst mezd, a ty reálné dokonce mají tendenci klesat, je pravděpodobné, že dynamika tržeb celého odvětví se bude v nejbližších měsících pohybovat jen v nízkých kladných číslech,“ konstatuje.

A dodává, podobně jako další ekonomové, že svoji roli bude dál sehrávat opatrnost spotřebitelů vyplývající z obav z dalšího vývoje ekonomiky i vlastní finanční situace. Závěr roku je tak v této chvíli těžko předvídatelný, záležet bude podle analytiků i na restrikcích, vývoji mezd a nezaměstnanosti.