Majitelé lesů žádají o kompenzaci škod po kůrovci. Chtějí víc, než kolik stát vyčlenil

O 5,5 miliardy korun žádají majitelé obecních a soukromých lesů, aby zvládli škody, které jim loni způsobilo sucho a kůrovec.  Částka je však asi o třetinu větší, než ministerstvo zemědělství může rozdělit. Resort poprvé pomůže i státním lesům.

Video Události
video

Události: Dotace za škody způsobené kůrovcem

Většina smrků z obecních lesů Kunic nedaleko Prahy leží srovnaná jako dřevo na pilu nebo ke spálení. A další kácení je na obzoru. Jenom tady lesníci vytěžili tři tisíce kubíků. To lepší dřevo už odvezli, z části do Číny. To horší na svého kupce stále čeká.

Problém je, že kalamita trh zahltila a ceny klesají. „Dokážeme zaplatit těžbu, ale ne další věci, které nastávají,“ říká člen předsednictva Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů Miroslav Pacovský. To znamená úklid klestu, obnova lesa, úprava cest.

Stát nabízí kompenzace. Těsně před uzávěrkou žádostí je ale jasné, že majitelé lesů chtějí o 1,5 miliardy víc, než erár vyčlenil. „Ministerstvo zemědělství registruje u vlastníků nestátních lesů přes deset tisíc podaných žádostí v celkovém požadovaném objemu 5,5 miliardy korun,“ vypočítává mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. 

Podle takzvané Zelené zprávy pro vládu už smrky tvoří méně než polovinu porostů. Zatímco v roce 2000 na ně připadalo zhruba 54 procent, loni to bylo příbližně 49,5 procenta. Přibylo také holin, které bude potřeba zalesnit, a to na větší ploše, než je rozloha Prahy. Lesníci na to mají čas namísto dvou roků až pět let.

„Znamená to, že ty lesy, které budeme zakládat, mohou být pestřejší, protože dva nebo tři roky zpátky nebyl dostatek sazenic,“ hledá pozitiva prorektor České zemědělské univerzity Marek Turčáni. 

S tím, že paseky znovu zarostou, počítají ve svých lesích i Kunice. Přibudou v nich listnáče, jedle i další druhy.