Důchodci by mohli před Vánoci dostat peníze navíc, řekla Schillerová. O konkrétní částce se jedná

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) chce důchodcům dát ještě letos navíc k důchodům jednorázovou platbu přes tisíc korun. Řekla to serveru Blesk.cz. Peníze by lidé dostali asi kolem Vánoc. 

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Představitelé vládní koalice se v poslední době opakovaně předháněli v návrzích na zvýšení důchodů. Premiér Andrej Babiš (ANO) nejprve koncem července navrhl změnu valorizace, tedy zákonného navýšení měsíční částky důchodů, od ledna 2021 ze zhruba 840 na 900 korun. ČSSD pak navrhla zvýšení valorizace až o čtyři sta korun. Babiš následně prohlásil, že by valorizace mohla vzrůst až o pět set korun. Průměrný starobní důchod byl koncem března 14 397 korun.

Schillerová teď uvedla, že by mohli důchodci dostat peníze navíc ještě v letošním roce, a to jako jednorázovou platbu. „Třeba někdy okolo Vánoc. Máme na to v koalici hodně společný názor,“ řekla serveru Blesk.cz. „O té částce, jaká by to měla být, jsme se také už bavili, ale je neseriózní ji teď říct, dokud není ještě úplně dojednaná,“ dodala. Doplnila ale, že platba by přesahovala tisíc korun.

Důchody se zvyšují podle zákona vždy od ledna o růst cen a polovinu růstu reálných mezd za stanovené období. Pro výpočet se používá průměrný důchod z června, reálný růst výdělků, průměrná mzda z předchozího roku a roční inflace.

Vypočítat, o kolik se penze budou zvedat, však není v posledních letech jednoduché. Babišova vláda totiž každý rok prosadila změnu zákona. Zatímco dříve se důchod zvyšoval o částku, která vyšla ze zákonných proměnných, nyní kabinet nejdříve stanoví výsledek a podle něj upravuje dosazované hodnoty. Loni a letos penze rostly v průměru o devět set korun.

Vláda už dříve slíbila, že se do sněmovních voleb v příštím roce důchod dostane na 15 tisíc korun. Volby se konají i letos na podzim, a to krajské a senátní.