Učitelům zvýšit plat o 10 procent, navrhuje Schillerová. Podnikatelé souhlasí, odbory chtějí víc

Ministerstvo financí navrhuje pro příští rok zvýšení platů ve veřejné správě a službách o dvě procenta. Učitelé by pak měli dostat přidáno o deset procent. Po mimořádném jednání tripartity to v pondělí řekla vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zaměstnavatelé návrh podporují. Odbory jsou proti.

Jaroslav Hanák, Alena Schillerová a Josef Středula

Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

„Musíme se domluvit na reálném růstu,“ uvedla Schillerová. Její úřad očekává v příštím roce růst ekonomiky o 2,4 procenta a inflaci 1,6 procenta. Ministryně navrhuje přidat učitelům o deset procent a ostatním o dvě procenta.

Odbory žádají pro učitele přidání o 15 procent, pro nepedagogické pracovníky a zdravotníky o deset procent a pro ostatní o osm procent. Celou sumu chtějí rozdělit do základu výdělku, tedy do tarifů. 

„Věřím, že stát chce, aby jeho zaměstnanci byli dobře ohodnoceni. Věřím, že se naše představy budou v nějakém koridoru blížit. Není pro nás akceptovatelné, aby růst platů byl na hranici inflace,“ uvedl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Poukázal na to, že výdělky stále výrazně zaostávají za výkonem české ekonomiky.

Svolání mimořádné tripartity k platům odboráře překvapilo. Dosud totiž o zvýšení platů vyjednávali vždy jen s vládou. Podnikatelé se účastnili až jednání o návrhu rozpočtu, který dohodnutý růst platů už zahrnoval. „Vláda se zřejmě obává, tak si pozvala jako posilu zaměstnavatele. Vnímáme to jako nový prvek, vypořádáme se s tím při vyjednávání,“ dodal Středula. O návrhu rozpočtu by tripartita měla jednat 10. června.

Bohatá léta jsou u konce, upozorňuje Hanák

Zaměstnavatelé návrh Schillerové podporují. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák uvedl, že by výrazněji měli dostat přidáno učitelé a také zdravotní sestry, a to nejen z nemocnic, ale hlavně ze sociálních služeb. Ostatní by měli mít nejvýš o dvě procenta víc.

„Ekonomika na to nemá. Bohatá léta, kdy rostla přes čtyři procenta, jsou u konce,“ řekl Hanák. Míní, že platy ve veřejném sektoru nemohou „dramaticky předbíhat“ mzdy ve firmách. V posledních letech se výdělky zaměstnanců veřejných služeb a správy zvedaly rychleji než lidem v soukromé sféře.