Česko ztrácí na atraktivitě u německých investorů. Na špičku se posunulo Estonsko

Česká republika již není pro investory nejatraktivnější zemí v regionu střední a východní Evropy. Po třech letech ji na špici patnácti zemí vystřídalo Estonsko. Česko skončilo druhé, za ním je Polsko. Vyplývá to z konjunkturálního průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory, který zjišťuje náladu mezi investory a manažery. V Česku nyní vyhlížejí horší časy.

Video Události
video

Události: Česko ztrácí u Němců svou pozici

Hlavní podíl na poklesu atraktivity mají nedostatek kvalifikovaných lidí a slabé odborné školství. Investory znepokojují také rostoucí mzdové náklady, nedostatečná transparentnost veřejných zakázek a korupce.

Současnou situaci českého hospodářství považuje za dobrou 70 procent z nich, naopak špatně ji hodnotí pouhé procento. Ohledně dalšího vývoje se už ale optimismus vytrácí. Na 34 procent firem, tedy skoro čtyřikrát tolik co loni, očekává horší vyhlídky. U průmyslových firem je to 42 procent. Tak pesimističtí byli investoři naposledy v roce 2013.

„Současný vývoj v mezinárodní obchodní politice, ať už je to brexit, či obchodní spory, a také domácí bariéry v podobě akutního nedostatku pracovníků a skokového nárůstu mzdových nákladů s sebou nesou nejistoty.“

Bernard Bauer

výkonný člen představenstva komory

Zdrženlivěji než loni hodnotí investoři také vyhlídky vlastního podnikání. Projevuje se to v oslabení jejich investičních plánů a exportních očekávání. S růstem vývozu do zahraničí nadále počítá 29 procent firem, loni to byla ještě každá druhá. „Obavy vyvolává ochabnutí zahraniční poptávky, zejména v dosavadním českém exportním motoru, automobilovém průmyslu,“ dodal výkonný člen představenstva komory Bernard Bauer. K tomu se přidává nejistota spojená s brexitem.

Nejsou lidé, firmy sázejí na inovace

Největší problém Česka investoři i nadále vidí v dostupnosti kvalifikovaných pracovních sil. Každá šestá firma v průzkumu uvedla, že je kvůli tomu nucena odmítat zakázky. Větší nezávislost na trhu práce si společnosti slibují od investic do moderních technologií. Aby zmírnily dopady chybějící pracovní síly, investovaly tři z pěti firem do digitalizace a automatizace.

S nedostatkem lidí se výrobci snaží o atraktivnější pracovní podmínky. Každý druhý podnik kvůli tomu letos počítá s navýšením mzdových nákladů o tři až osm procent. Na ještě vyšší nárůst se připravuje každá pátá firma. To je sice méně než loni (38 procent), přesto se stoupající náklady na práci negativně promítají do hodnocení investiční atraktivity tuzemska.