Nebe nad Českem bylo zase rušnější. Počet přeletů se loni přiblížil milionu

Letový provoz nad Českem byl v roce 2018 opět rekordní. Počet vzletů, přistání a přeletů letadel proti předchozímu roku vzrostl o 6,9 procenta na 912 815. Tuzemský vzdušný prostor tak každý den využilo průměrně 2500 letadel, uvedlo Řízení letového provozu (ŘLP). Čeští dispečeři loni v létě převzali řízení části letů z Německa.

Video Zprávy ve 12
video

Nebe nad Českem bylo zase rušnější

Český vzdušný prostor patří podle ŘLP k nejvytíženějším v Evropě. Navzdory tomu organizace vyhověla doporučení Evropské agentury pro bezpečnost letového provozu na převedení části letů z Německa, které se zejména v letní sezoně 2018 potýkalo s kapacitními problémy. V provozních špičkách to denně znamenalo asi 400 letů, které svoji trať převedly do sousedních států, tedy i do České republiky.

„Naši řídící letového provozu se úspěšně vyrovnali s dalším nárůstem provozu, a to při zachování nejvyšší míry bezpečnosti. Dokázali současně výrazně odlehčit přetíženému vzdušnému prostoru nad Německem, a přispěli tak k lepším výsledkům celoevropského systému řízení letového provozu,“ uvedl generální ředitel ŘLP Jan Klas.

Podle odhadů letělo v loňském roce v českém vzdušném prostoru při průměrné kapacitě 150 míst na jedno letadlo přes 135 milionů pasažérů. Nejrušnějším měsícem byl červenec, kdy dispečeři odřídili celkem 97 654 pohybů.

 

Ředitelství letového provozu tak rostou příjmy z poplatků za přelet – například za nejtěžší letadlo Airbus A380, které absolvuje trasu napříč Českem, vyinkasuje státní podnik 17 tisíc korun. Za rok 2017 tak dosáhl hrubého zisku bezmála půl miliardy. A vypadá to, že se i letos příjmy zvýší.

„V tom krátkodobém rozhledu je to příprava na sezonu 2019, protože už teď v lednu vidíme, že meziročně provoz opět stoupá zhruba o šest procent a ta letní sezona určitě nebude výjimkou,“ konstatuje mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma.

Více startů a přistání  

Rušnější provoz byl i na Letišti Václava Havla v Praze, kde počet startů a přistání meziročně vzrostl o 4,8 procenta na 155 216. Celkový provoz na všech českých letištích, na kterých ŘLP řídí provoz, tedy v Praze, Brně, Ostravě a Karlových Varech, činil 234 769 startů a přistání, meziročně o 3,5 procenta více.

Na letecký provoz v Česku dohlíží v rámci ŘLP kolem 230 dispečerů. Největším zákazníkem podniku je německá Lufthansa, dále společnosti Emirates, Ryanair a Qatar Airways. V roce 2017 zvýšil státní podnik obrat o pět procent na rekordních 4,19 miliardy korun. Hrubý zisk firmy pak stoupl o pět milionů na 484 milionů korun.