Cena za kubík vody poprvé v průměru dosáhne zřejmě na 90 korun. Růst by mohla přibrzdit změna DPH

Průměrná cena za kubík vody dosáhne podle předběžných propočtů poprvé 90 korun. Růst cen má přibrzdit mimo jiné změna DPH, kdy vodné a stočné by nově měly patřit do nejnižší, desetiprocentní sazby. Projednávání návrhu se ale ve sněmovně zadrhlo. Poslanci by se jím měli znovu zabývat příští týden.

Video Události
video

Cena za kubík vody poprvé v průměru dosáhne zřejmě na 90 korun

Češi v průměru denně spotřebují 89 litrů vody. Nejvíc, asi třetina, proteče při osobní hygieně a čtvrtina jde na splachování. V průměrných cenách tak každý dá asi osm korun denně. Vodohospodáři podle informací od největších firem odhadují, že kubík vody letos podražil až na 90 korun. Cena se ale liší místo od místa.

Například cena vody v Jihlavě ve srovnání s ostatními krajskými městy patří k těm lehce nad průměrem. A letos se nemění, stejně jako v Českých Budějovicích zůstává na loňské úrovni. Naopak jsou na tom obyvatelé Brna. Ti platí za vodu méně, než je republikový průměr, ale letošní zdražení bylo z krajských měst nejvyšší. Cena se tady zvýšila o pět procent.

Vodárny vysvětlují zdražení hlavně investicemi a letos i novou povinností měřit, kolik odpadních vod jde přímo do řek mimo čistírny přes takzvané odlehčovací komory. „To jsou určitě nemalé náklady, které na jednu komoru mohou dosáhnout až třeba pěti set tisíc korun,“ vysvětluje ředitel a člen představenstva SOVAK Oldřich Vlasák. „Podle nás jde o jednorázovou investici, nepoměrnou k tomu, že například za stočné se ročně vybere 15 miliard,“ říká naopak mluvčí ministerstva životního prostředí Dominika Pospíšilová.

Někde může za vyšší ceny i dlouhodobé sucho

Stát chce cenu přísněji regulovat. Vláda taky prosazuje snížení DPH u vody z 15 na deset procent. Příslušná novela ale ani po sedmi měsících ve sněmovně neprošla prvním čtením.„Díky cenovému výměru ministerstva financí se postaráme o to, aby to snížení se promítlo do konečných cen pro spotřebitele, pro naše občany,“ říká ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Letošní ceny to podle vodohospodářů už neovlivní. Záležet bude na kalkulaci pro příští rok.„To znamená, jestli se to tam promítne a jestli na té nákladové části nebudou další položky spojené třeba s investicemi, anebo s plněním plánů obnovy,“ dodává Vlasák.

V některých obcích ale zvedá cenu i dlouhodobé sucho. Za růstem jsou podle vodáren taky dražší elektřina nebo vyšší platy pracovníků.