
Události: Většina způsobů topení a paliv podraží
Co se nákladů na palivo týká, jako nejlevnější varianta vytápění se ukazuje dřevo. V modelovém příkladu zatepleného rodinného domu o velikosti 150 m2 za něj lidé vloni zaplatili za rok téměř 9500 korun, letos by to ale mohlo být o téměř čtyři tisíce méně.
Celkové náklady za topení, do kterých je započítána také cena technologie, potom u dřeva dělají téměř 36 tisíc korun.
Ceny letos tlačí dolů kůrovcová kalamita a tudíž přebytek nekvalitního dřeva. Některé pily ho začínají nově vyrábět ve velkém kvůli tomu, že mají velké množství poškozené kulatiny, které se jim na nic jiného nehodí.
Zájem mají také samovýrobci palivového dřeva, kteří si k tomu určené stromy z lesa zpracují sami. „Pokud si zájemce zpracuje dřevo v našich lesích sám, vyjde ho zhruba na polovinu,“ upozorňuje mluvčí Městského úřadu Dobruška Miroslav Sixta.
Další způsobem vytápění je tepelné čerpadlo. Cena elektřiny na jeho provoz bude letos vyšší o 270 korun a přesáhne šest tisíc korun. Výrazně více si připlatí ti, kteří vytápějí nemovitosti přímotopy. Meziročně jejich náklady na elektřinu stoupnou o pět tisíc korun. Podle odborníků budou navíc ceny elektřiny v následujících měsících ještě růst.
„Zákazníkům doporučujeme zvolit takový produkt, aby jim zafixoval ceny na co nejdelší dobu. Obecně se dá předpokládat, že by cena na burze mohla ještě růst,“ upozorňuje analytička Markéta Witoszová.
Pouze minimálně si připlatí lidé s kondenzačním kotlem za plyn, náklady se jim zvýší oproti loňsku o necelých šest set korun. Více se zvýšily ceny hnědého uhlí. Domácnosti, které ho využívají, se musí připravit na to, že je letošní rok vyjde o 1200 korun dráž. Největší nápor zájemců očekávají prodejci v září, tedy před tím, než uhlí v plné zimní sezoně zdraží.