Centrální banka podle Švecova nemůže jen přihlížet a zpřístupnit tak pochybné finanční nástroje drobným investorům, jako jsou domácnosti. Banka prý zaznamenala, že zájem o kryptoměny se zvyšuje, protože jejich nákup slibuje vysoký zisk. Takové transakce s sebou ale podle Švecova nesou příliš vysoká rizika.
Putin později uvedl, že Rusko by mělo zřídit regulační základnu pro kryptoměny, která by chránila ruské občany a podnikatele před riziky, jež tyto měny představují. „Použití kryptoměn s sebou nese vážná rizika,“ řekl a upozornil, že virtuální měny mohou být použity k praní špinavých peněz, k daňovým únikům a k financování terorismu. „Kryptoměny vydává neomezený počet anonymních subjektů. Takže kupci kryptoměn mohou být zapojeni do protiprávní činnosti,“ dodal ruský prezident.

Stroukal: Kryptoměny nepředstavují nebezpečí
Na začátku byl bitcoin za dolar
Cenu nyní žene nahoru i situace v Katalánsku, kde se množí firmy, které uvažují o přesunu svého sídla a údajně také víc lidí převádí peníze mimo Katalánsko. „Něco podobného jsme před pár lety pozorovali na Kypru. To tehdy pomohlo bitcoinu k ohromnému zhodnocení. Asi nepřekvapí, že teď je to stejné. Čím je svět méně přehledný a bezpečný, tím větší je zájem o kryptoměny,“ konstatuje hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora.
Zatímco ještě před pěti dny byla cena bitcoinu kolem 4300 dolarů, nyní je o cca 600 dolarů vyšší. „Dvanáct procent za pět dní je slušné zhodnocení. Jestli situace v Katalánsku dál eskaluje, půjde kurz ještě výš, a to i přes oznámené snahy ruské centrální banky omezit používání kryptoměn,“ dodává Pikora.
Tvrdý postoj vůči bitcoinu ale zaujala například i čínská vláda. V polovině září nařídila některým kryptoměnovým burzám zastavit obchodování. Naopak japonská vláda v dubnu uznala bitcoin za zákonné platidlo. Regulaci kryptoměn chystá rovněž Evropská centrální banka (ECB).
Pokud skutečně Rusko stránky, které nabízejí kryptoměnu, zakáže, pak to bude v praxi znamentat to, že nebude tak snadné si bitcoiny pořídit. „Nicméně poptávka po nich existuje, takže lidé to budou muset udělat jinak. Buď si je pořídí v zahraničí, což je možné, jenom to nebude na ruských serverech. Nebo se budou muset připojovat přes speciální prohlížeče a obejít to. Anebo to budou muset dělat tak, jako jsme to dělávali ještě před několika lety, tedy najít někoho, kdo je chce prodat přímo na ulici,“ dodává Stroukal.