Přední automobilky prodaly v dubnu méně, hlavní trhy se propadly

Počet registrací nových osobních aut v Evropské unii klesl v dubnu o 6,6 procenta na 1,19 milionu. Přispěly k tomu velikonoční svátky, které snížily počet prodejních dní. Propad prodeje zaznamenala většina předních automobilek i zemí v čele s Volkswagenem a Británií. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Od počátku roku však prodej roste.

Prodej Volkswagenu klesl v dubnu o téměř 9 procent.
Zdroj: ČTK/DPA

Prodej největší evropské automobilky Volkswagen se v dubnu snížil o 8,8 procenta, z toho prodej české Škoda Auto klesl o 4,8 procenta. Z větších automobilek vzrostl prodej pouze japonské Toyotě o 5,3 procenta a jihokorejské společnosti Kia o osm procent.

Pokles registrací nových osobních aut v dubnu není nijak překvapivý, uvedl Partner společnosti KPMG Česká republika Jan Linhart. „Jedná se o sezonní korekci, která vyrovnává silný růst v březnu. Oba tyto výkyvy jdou na vrub posunu velikonočních svátků. Evropský automobilový trh se tak vrací do hodnot, které můžeme pro letošní rok očekávat, tedy růst v řádu nižších jednotek procent,“ uvedl Linhart. 

Domnívá se, že souboj značek má letos dva hlavní favority - skupinu FCA, reprezentovanou především mateřským Fiatem, a Toyotu, které se letos v Evropě mimořádně daří. Za zmínku podle Linharta stojí také španělský Seat, který jako jediný zástupce koncernu Volkswagen roste dvouciferným tempem, a vyrovnává tak klesající prodeje mateřského VW. 

Za první čtyři měsíce roku se prodej v EU zvýšil o 4,7 procenta na 5,33 milionu vozů. Růst zaznamenalo všech pět velkých evropských trhů v čele s Itálii. Zde prodej stoupl o osm procent.

Loni se prodej aut v EU zvýšil o 6,8 procenta na 14,641 milionu vozů a vyšší byl již třetím rokem za sebou. ACEA na počátku letošního roku odhadla, že v letošním roce tempo růstu prodeje nových aut prudce zpomalí na jedno procento.

Propustí Ford desetinu zaměstnanců?

Americká automobilka Ford Motor plánuje propustit deset procent zaměstnanců po celém světě. Tento krok jí má přinést vyšší zisky i vyšší ceny akcií. Uvedly to shodně zdroje agentur Reuters, AP a listu The Wall Street Journal. Automobilka klade důraz na dobrovolnost odchodu, do 1. října hodlá nabídnout štědré odstupné při předčasném odchodu do důchodu stálým zaměstnancům, hodinově placených pracovníků se propouštění netýká. 

Tímto krokem Ford vstupuje do střetu s prezidentem Donaldem Trumpem, pro kterého má zaměstnanost v automobilovém průmyslu nejvyšší prioritu. V USA firma zaměstnává zhruba 30 tisíc stálých zaměstnanců.

Ford odmítl zprávy o propuštění jakkoli komentovat, uvedl jen, že se soustředí na svou základní strategii zvýšit ziskovost. „Snížení nákladů a stát se co možná nejvíc štíhlou a efektivní firmou k tomu patří,“ uvedl.