Le Penová vábí i francouzské farmáře. Z EU přitom mají největší dotace

Francouzi stále vévodí největším vývozcům agrárních produktů v Evropě. Přesto zemědělci už několik let mluví o krizi a řada z nich se začíná přiklánět k názoru nacionalistky Marine Le Penové, podle kterého jim pomůže odchod z EU. Dlouhodobě se přitom Francie drží na špici zemí, která čerpá nejvíc podpory pro agrární sektor.

Video Horizont ČT24
video

Řada francouzských zemědělců se začíná přiklánět k Le Penové

Zemědělec Yoann Vetu chová krávy necelých deset let. Stihl za tu dobu zažít ve svém odvětví už čtyři velké krize, naposledy kvůli ruskému embargu. Podobně jako většina jeho kolegů vidí budoucnost velmi černě.

„Krize známe důvěrně a nemůžeme se z nich dostat. Politici o tom možná hodně mluví, ale nic nedělají,“ tvrdí Vetu.

O hlasy se teď přetahují prezidentští kandidáti, kteří navštívili pařížský zemědělský salon. Příležitost nechat se vyfotit s krávou nebo s kůzletem v náručí, popřípadě alespoň ochutnat to nejlepší ze zemědělských výrobků si na výstavě nenechal ujít žádný z prezidentských kandidátů. Nejvíc času tam strávila Marine Le Penová.

Marine Le Penová
Profil

Marine Le Penová

Od ledna 2011 je předsedkyní Národního sdružení (do 1. 6. 2018 Národní fronty), třetí největší politické strany ve Francii, a od roku 2004 také poslankyní Evropského parlamentu.

Už v roce 2012 kandidovala v prezidentských volbách, v prvním kole obdržela 17,9 procenta hlasů, což je nejlepší výsledek, jakého kdy dosáhl kandidát Národní fronty v dané situaci.

Volá po kontrole evropských národních hranic nebo omezení imigrace. Dříve také uvedla, že pokud by se v roce 2017 stala francouzskou prezidentkou, chtěla by vystoupit z eurozóny a znovu zavést národní měnu frank.

„Musíme naši zemědělskou politiku víc pofrancouzštit, abychom si uchovali kvalitu výrobků,“ prohlásila Le Penová.

Zatímco před patnácti lety zemědělci Národní frontu na výstavě vypískali, nyní slyší na návrhy kandidátky krajní pravice Le Penové, která by chtěla po vzoru Velké Británie uspořádat referendum o vystoupení z EU. Podle průzkumů dá Le Penové svůj hlas 35 procent zemědělců.

Peníze z EU pro francouzské farmáře

Její odpůrci však tvrdí, že se jim pouze snaží nahnat strach, když zdůrazňuje škodlivost Evropské unie. „Ve skutečnosti je to naopak. Pokud existuje sektor, ve kterém Evropa hraje opravdu důležitou roli, pak je to právě zemědělství,“ podotýká starosta Plessy Bernard Lebeau.

Francouzi dostávají největší díl z evropských zemědělských fondů, ročně 9 miliard eur (skoro čtvrt bilionu korun). Průměrně to vychází na třicet tisíc eur pro každé francouzské hospodářství. Pro některé farmáře to znamená skoro polovinu příjmů.

Pokud by se vzal v potaz největší zemědělský fond, ze kterého čerpají Francouzi přes osm miliard eur, získávají tak pětinu všech prostředků. Druzí největší příjemci Španělsko a Německo mají oproti tomu mezi deseti a patnácti procenty.

Češi pak berou zlomek peněz, ale objem byl v minulosti mnohem nižší, což bylo dáno i nastavením podmínek, když do Unie vstupovali. Čeští zemědělci začínali v roce 2004 na 25 procentech úrovně přímých plateb starých členských zemí.

Takové postavení pro zemědělce z České republiky a dalších devíti nově vstupujících zemí si v roce 2002 vymohla právě Francie. Nižší dotace pro unijní nováčky byly hlavní podmínkou Francouzů, že budou s rozšířením nakonec souhlasit.

Názory na tehdejší pohnutky Paříže se různí. Velkou roli nepochybně sehrál strach tamní vlády ze zvýšení konkurence, ale řada expertů rovněž upozorňuje, že společnou zemědělskou politiku EU by po rozšíření Unie o deset států už nebylo možné financovat. Obzvláště kvůli tomu, že do EU vstoupilo s dalšími státy i Polsko, kde zemědělství tvoří velkou část tamní ekonomiky. Vlády vstupujících států nicméně nastavená pravidla stvrdily v přístupových smlouvách.

Postupně se však pozice nových států zlepšovala. V roce 2005 se dostali na 30procentní úroveň a o rok později to bylo již 35 procent. Od roku 2007, kdy zemědělci dosáhli na 40 procent výše plateb ve starých členských státech, se tento podíl každý rok zvyšoval o deset procent.