Zeman se sešel s Babišem a vytkl mu málo investic v rozpočtu

Prezident Miloš Zeman při schůzce s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) vicepremiérovi vytkl, že rozpočet na příští rok málo myslí na investice. Babiš je přesvědčen, že peněz je dost, záležet podle něj bude na jednotlivých ministerstvech, jak je dokážou využít.

Babiš podle svých slov požádal Zemana o setkání v první řadě proto, aby mu mohl popřát hezké svátky. Na schůzce ale jednali i o aktuálních politických tématech, mimo jiné o hospodaření státu.

„(Prezident) má samozřejmě radost, že rozpočet bude přebytkový, že dluh jde dolů. Vytknul mi znovu ty investice, ale já jsem mu řekl, že jako ministr financí jsem sehnal peníze na všechny investice. Teď je to hlavně na resortech i na čerpání evropských fondů. A samozřejmě i příprava zabere nějaký čas,“ řekl Babiš.

Podle ministra financí se v minulosti zanedbala příprava investičních projektů, a proto je nyní není možné ihned realizovat. „Přestalo se v roce 2010 vykupovat i projektovat, to představuje hlavní problém,“ řekl.

Babiš a Zeman si povídali o Trumpovi

Vedle hospodářských otázek se schůzka podle Babiše věnovala i nedávnému Zemanovu telefonátu se zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem a pozvání pro českou hlavu státu do Bílého domu. Zabývali se rovněž evropskými otázkami.

Server Novinky.cz uvedl, že Babiš se Zemanem jednal i o zákonu o střetu zájmů, který výrazně postihne právě ministra financí. Babiš prezidentovi zopakoval, že zákon považuje za protiústavní. Jestli ho Zeman bude vetovat, ale ministr financí neví.