Ministerstvo vnitra tvrdilo, že Vitásková patří pod služební zákon a do 1. března by měla složit služební slib. V takovém případě by zároveň ve vedení Energetického regulačního úřadu skončila kvůli tomu, že čelí obžalobě ze zneužití pravomoci a minulé pondělí byla nepravomocně odsouzena. Ministerstvo průmyslu a obchodu oponovalo, že postavení Vitáskové určuje energetický zákon a její mandát skončí v červenci příštího roku.
Vláda nechala věc posoudit legislativní radou, která se minulý týden shodla, že se na Vitáskovou nevztahuje služební zákon. Rada a posléze vláda tak nakonec daly za pravdu Mládkovu resortu.
Vitásková už byla nepravomocně odsouzena
Na svou funkci nechce Vitásková rezignovat ani poté, co byla minulé pondělí nepravomocně odsouzena k 8,5 roku vězení. Důvodem bylo podle rozsudku nezákonné vydání licencí dvěma solárním elektrárnám v Chomutově. Šéfka ERÚ se cítí nevinná a proti rozsudku se odvolá.
Není to jediný problém šéfky ERÚ. Čelí také obžalobě kvůli jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ v listopadu 2014. Podle policie se tak stalo v rozporu s energetickým zákonem a státu kvůli tomu vznikla škoda přes milion korun. Vitásková je přesvědčena, že energetický zákon neporušila a podala kvůli stíhání ústavní stížnost, se kterou ovšem neuspěla. Vesecká stále na úřadu pracuje v nižší pozici.
Rozpuštěn tým expertů, který připravil změnu tarifů
Vitásková v pondělí s okamžitou platností ukončila činnost expertního týmu, který připravoval změny tarifního systému plateb za elektřinu. K ukončení přistoupila poté, co se jeho členové shodli na nutnosti tarify upravit a jako základ pro další výpočty schválili nový předkládaný matematicko-technický model.
Vedoucím týmu byl bývalý první místopředseda ERÚ Jan Nehoda, který návrh nové tarifní struktury předkládal ke schválení a který byl odvolán letos v lednu z funkce. Členy byli mimo jiné náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Lenka Kovačovská a zástupci distribučních i výrobních firem.
Původní návrh tarifních změn, který ERÚ připravil, odmítl i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle jeho vyjádření by navržená změna v platbách elektřiny znamenala zdražení pro víc než 38 procent domácností a 91 procent podnikatelů s malou spotřebou. Návrh je podle něj třeba přepracovat a se změnou není třeba spěchat, měla by jí předcházet rozsáhlá debata.