Liberecký soud se musí znovu zabývat kauzou lékaře Bartáka

Krajský soud v Liberci se musí znovu zabývat případem lékaře Jaroslava Bartáka obžalovaného z plánování tří vražd a vydírání. Barták uspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu (NS), plyne z justiční databáze. Zatím ale není jasné, jakou měrou nejvyšší instance zasáhla do verdiktu, podle kterého si měl Barták odpykat šest let vězení. U libereckého soudu bude další jednání 22. dubna.

Lékař Jaroslav Barták u Krajského soudu v Liberci
Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

NS rozhodl neveřejně, rozhodnutí nyní teprve doručuje účastníkům řízení liberecký soud. Výsledek tedy odmítli komentovat jak mluvčí NS Petr Tomíček, tak mluvčí liberecké pobočky ústeckého krajského soudu Karolína Francová.

Justice lékaře v minulosti potrestala 12 lety odnětí svobody za sexuální obtěžování jeho asistentek. Poté následoval další proces, Barták podle obžaloby v liberecké věznici plánoval vraždy advokáta, kněze a bývalého šéfa vojenské tajné služby, s nimiž si chtěl takto vyřídit osobní spory.

Advokáta chtěl Barták nechat unést a před smrtí z něj hodlal vymámit 50 milionů korun. Od únosu kněze si sliboval deset milionů, následně ho chtěl usmrtit nalitím několika litrů alkoholu do úst a konečníku. Bývalého vojáka chtěl nechat zabít vystřelovacím nožem v metru.

Další tři lidi si podle obžaloby Barták vyhlédl jako vhodné oběti k vydírání, a to „rusky hovořícími muži“. Ze získaných peněz zamýšlel podle rozsudku financovat svůj útěk z věznice, který hodlal uskutečnit vrtulníkem a zamířit poté do Běloruska.

Spoluvězeň ovšem plány ohlásil, podařilo se mu také Bartáka natočit. Není při tom zřejmé, jak se spoluvězeň k nahrávacímu zařízení ukrytému v hodinkách dostal. Právě na to už dříve poukazovala obhajoba, která navíc tvrdila, že spoluvězeň Bartáka omámil alkoholem a léky. V kauze plánovaných vražd postupně padlo několik verdiktů. Barták si měl nejprve odpykat 18 let, poté 15, osm a nakonec jen šest let vězení.