Soudy ruší jednání, podle ministerstva se mají konat jen ta nejnutnější

Od středy by měla před soud zamířit jen nutná jednání. Alespoň to doporučuje soudům ministerstvo spravedlnosti. Některá jednání z března a dubna se přitom odročovala právě na podzimní měsíce a ta jsou teď odkládána znovu. V úterý se už podle justiční databáze zrušila čtvrtina jednání.

Video Soudy znovu odkládají některá jednání
video

Soudy znovu odkládají některá jednání

Řízení zatím povětšinou běží, podle soudů se ale množí omluvy z důvodu karantény a chybí i personální obsazení. Stejně jako na jaře soudy přesouvají jednání do svých největších síní, aby bylo možné zajistit alespoň dvoumetrové rozestupy mezi jednotlivými účastníky.

V trestních kauzách se soudům přes letní měsíce podařilo dohnat jarní ztrátu. V dubnu rozhodly dvakrát méně případů než obvykle. V prázdninových měsících naopak nepřišel obvyklý propad daný dovolenými, ale soudilo se podobně jako v jiných měsících. A i nyní nechtějí soudy kvůli povinným lhůtám odkládat kauzy, v nichž je obžalovaný ve vazbě.

Ve většině civilních řízení ale soudy neomezují žádné lhůty a jejich odkládání bývá jednodušší. Počet nevyřízených sporů tak stoupl jen za duben o pět tisíc. Čekání na rozsudek se tak u mnohých případů protahuje i o rok.