Druhého muže hasičského sboru Vaveru stíhá policie. Kvůli grantu na simulaci leteckých nehod

Náměstek generálního ředitele hasičského záchranného sboru František Vavera čelí podle informací České televize trestnímu stíhání. Obvinění nejspíš souvisí s jeho působením na ministerstvu vnitra. Vavera komentář odmítl.

Video Události
video

Události: Policie stíhá druhého muže hasičského sboru Vaveru

Vavera je dnes druhým mužem hasičského sboru, dříve ale působil na resortu vnitra. Nejprve jako náměstek a pak jako šéf kabinetu náměstkyně Moniky Pálkové. Obvinění se týká přidělení grantu na simulaci leteckých nehod, tedy Vaverova působení na ministerstvu.

„Já vím o tom, že tam probíhá policejní šetření, protože svého času jsme jako ministerstvo vnitra poskytovali součinnost. Nicméně pan Vavera je v personální kompetenci generálního ředitele Ryby,“ reagoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Já se samozřejmě na to pana generálporučíka zeptám a požádám ho, aby mi sdělil, jak to bude řešit,“ dodal.

Právě generální ředitel hasičů Drahoslav Ryba může rozhodnout o tom, zda Vaveru postaví mimo službu. „Pan Vavera má dovolenou, přijde až v pondělí,“ reagoval Ryba s tím, že nemá oficiální informace o obvinění.

Vaveru se podařilo zastihnout až v pátek. „Pane kolego, dnes je osmého května, vy si mně dovolujete volat takhle ve svátek v takovéhle věci? Nezdá se vám to trošku moc?“ reagoval v telefonu Vavera.

Obviněna je i Vaverova někdejší šéfka Pálková

Vavera na ministerstvu vnitra vedl kabinet náměstkyně Moniky Pálkové. Ta už byla – podle portálu Seznam Zprávy – také obviněna a věc nekomentuje.

Podle informací ČT jsou dalšími stíhanými děkan Letecké fakulty Technické univerzity v Košicích Stanislav Szabo, který grant získal, a také exředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská.

Usvědčovat je má výpověď podnikatele Tomáše Horáčka. Ten je stejně jako Vrbovská stíhaný v kauze nemocničních zakázek a s policií spolupracuje. „Chtěl jsem zejména některé skutečnosti uvést na pravou míru,“ vysvětlil už dříve Horáček. Vrbovská podle něj znala žadatele o grant i bývalou náměstkyni Pálkovou a měla fungovat jako prostředník.

Vrbovská odmítla jakákoliv pochybení s tím, že Horáčkovo svědectví nepovažuje za věrohodné.