Obchodníkům s kokainem a heroinem skoro za dvě miliardy korun hrozí až 18 let vězení

Padesát sedm členů drogového gangu, který přepravil narkotika za 2,1 miliardy korun, půjde před soud. Pachatelé obchodovali s kokainem a heroinem, které pašovali do Austrálie a na Nový Zéland. Informaci ČT potvrdila Krajská státní zástupkyně v Českých Budějovicích Daniela Přibylová s tím, že obžalobu na skupinu podala v pondělí. Pachatelům hrozí 10 až 18 let vězení. Působení gangu odhalila policejní operace nazvaná VOMBAT. Na vyšetřování se podíleli američtí a australští kriminalisté.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: David Mercado

„Obžaloba byla podána, bylo obviněno 57 osob,“ uvedla Daniela Přibylová, krajská státní zástupkyně v Českých Budějovicích. Původně policie vyšetřovala 60 lidí, dva ale mezitím zemřeli a jednu osobu už odsoudil australský soud. Pachatelům hrozí za převážení kokainu a heroinu 10 až 18 let za mřížemi.

Gang působil podle policejního vyšetřování na čtyřech kontinentech. V čele skupiny stáli tři hlavní organizátoři, kteří si najímali kurýry na území České republiky, a to nejčastěji mezi lidmi s nižšími příjmy či s dluhy. Heroin a kokain pak přepravovali do Austrálie a na Nový Zéland.

Kurýři údajně převáželi drogy v párech. Využívali přitom oficiální cestovní kancelář, kde si nechali naplánovat individuální dovolenou s odletem vždy z Prahy přes USA, nejčastěji do Los Angeles, nebo přes Thajsko do Austrálie. Najatí kurýři na cestu dostali vždy čtyři kufry, v každém z nich pak bylo ukryto pět kilogramů drog. Jedna cesta tedy podle obžaloby představovala převoz dvaceti kilogramů nelegální látky.