Na české univerzity mají přijet desítky čínských studentů. Někde požadují zdravotní prohlídku

Do Česka má na letní semestr přijet nejméně 66 studentů z Číny, většinou v rámci výměnných pobytů. České televizi to potvrdilo celkem dvacet oslovených univerzit. Některé ze škol pobyty čínských studentů ruší. Jiné před jejich příjezdem do Česka žádají zdravotní prohlídku.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Hao Qunying

Podle informací získaných od dvaceti oslovených univerzit má do Česka na letní semestr přijet dohromady 66 čínských studentů. Nejvíce jich čeká Masarykova univerzita v Brně. Tam má přijet celkem 24 lidí.

Ostravská univerzita požádala své zahraniční partnerské školy, aby čínští studenti podstoupili před příjezdem do Česka zdravotní prohlídku.

Univerzita Palackého příjezd odkládá

Některé oslovené školy v rámci opatření proti šíření koronaviru výměnné pobyty dočasně odkládají. „Aktuálně jsou veškeré příjezdy studentů z Číny pozastaveny, respektive odsunuty, dále budeme reagovat dle vývoje situace, kterou permanentně monitorujeme,“ uvedla mluvčí Univerzity Palackého v Olomouci Gabriela Sýkorová Dvorníková. Původně škola očekávala celkem 27 lidí z Číny.

Slezská univerzita v Opavě, kam mělo přijet 38 osob, hostování zrušila. „Čínští studenti tak, do odvolání situace, nepřijedou,“ sdělil mluvčí univerzity Daniel Martínek. Škola ohledně plánovaných příjezdů spolupracovala s krajskou hygienickou stanicí.