Žádný tlak od Babiše jsem necítil, říká žalobce Šaroch. Obhajoba byla intenzivní, ale standardní

Důkazy v kauze Čapí hnízdo nesvědčily o spáchání trestného činu, řekl dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch serveru iRozhlas.cz. Tlak ze strany veřejných funkcionářů, konkrétně premiéra Andreje Babiše (ANO), který spolu se členy své rodiny v případu čelil obvinění, prý žalobce necítil. Šaroch stíhání Babiše a dalších zastavil, informovalo v pátek Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ).

Státní zástupce Jaroslav Šaroch
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

„Podle mého názoru prostě důkazy nesvědčily o spáchání trestného činu,“ řekl Šaroch serveru. V rozhovoru také uvedl, že je rád, že jeho rozhodnutí prošlo ve formě, v níž ho napsal. Vedoucí státní zástupce Martin Erazím v něm podle Šarocha nedělal žádné podstatné úpravy. „Kromě nějakých drobnějších překlepů, chyb a nějakých doplnění, ale nic podstatného, pokud jde o zdůvodnění nebo důvody, proč jsem to zastavil,“ uvedl Šaroch.

Erazím v pátek sdělil, že společnost Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Právě pro ně přitom byla určena padesátimilionová evropská dotace, kterou farma v létě 2008 získala.

Na dotaz iRozhlasu, proč se na tento fakt nepřišlo ještě předtím, než byli Babiš a další obviněni, Šaroch řekl, že „bylo potřeba procesním způsobem opatřit důkazy, které něco potvrzovaly, něco vyvracely, a na základě toho se to teprve mohlo udělat“.

Právě důvody, proč bylo zastaveno trestní stíhání, v neděli ostře kritizovala bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. „Jestli to stálo na tom, jestli je něco malý nebo střední podnik, a čtyři roky o tom budu přemýšlet, to tedy pardon, to je velmi špatná vizitka pro právní stát,“ prohlásila v Otázkách Václava Moravce.

Vazba farmy na Agrofert

Policie Babiše obvinila v říjnu 2017 z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, letos v dubnu ho policisté navrhli obžalovat.

Podstatou případu je to, že společnost Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na niž by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se pak společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do předloňského února, pak jej vložil do svěřenských fondů. 

Premiér vinu dlouhodobě odmítá s tím, že jde o vykonstruovanou kauzu. V minulosti ostře kritizoval i státního zástupce Šarocha. Ten ale v rozhovoru pro iRozhlas.cz uvedl, že tlak ze strany veřejných funkcionářů nebo premiéra necítil, zpočátku na něj prý byl vyvíjen mediální tlak. Obhajoba obviněných byla podle Šarocha intenzivní, ale standardní.

Kromě Babiše čelila stíhání i jeho manželka Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes a také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál.

Zastavení se zatím netýká premiérova syna Andreje Babiše mladšího, kterého policie vyšetřuje zvlášť. Podle Šarocha lze ale předpokládat, že i v této části bude stíhání zastaveno.