Kauza Walderode míří k Nejvyššímu soudu. Památkáři i Turnov připravují dovolání

Památkáři i turnovská radnice podají dovolání k Nejvyššímu soudu v restituční kauze rodu Walderode. Upozornila na to Česká televize. Lesy ČR pak podobný postup zvažují. Odvolací Krajský soud v Hradci Králové v červnu potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se majetku domáhá od roku 1992. Ve sporu jde i o zámek Hrubý Rohozec, lesy a pozemky.

Video Události v regionech (Praha)
video

V restitučním sporu jde třeba o zámek Hrubý Rohozec

„Důvod je ten, že nejsme firma ani soukromník, ale město. Hospodaříme s městským majetkem a musíme využívat všech opravných prostředků, nejde to vzdát. Budeme bojovat až do konce, budeme doufat, že se něco stane,“ uvedl tajemník turnovského městského úřadu Miroslav Šmiraus. U Turnova vznáší dědička nárok na 300 hektarů lesa a pozemky.

Také podle ředitele Národního památkového ústavu na Sychrově Miloše Kadlece jsou pro podání dovolání důvody. Památkářů se týká zámek Hrubý Rohozec. „V současnosti to náš právní zástupce prochází, stejně jako město Turnov budeme podávat dovolání k Nejvyššímu soudu,“ dodal Kadlec.

Rozsudek okresního soudu z roku 2017 v červnu potvrdil odvolací soud

Právní zástupce rodu Walderode Roman Heyduk podotkl, že takové kroky protistran očekával. Na adresu turnovské radnice uvedl, že město si uvědomuje důsledky toho, co by se stalo, kdyby byl nárok uznán za důvodný. „Město Turnov bude bojovat jako lev, protože v momentě, kdy to pravomocně skončí, všechny firmy, které pozemky od města nakoupily, o ně přijdou. A budou chtít zpět kupní ceny včetně úroků a tak dále,“ dodal Heyduk. Podle něj jde Turnovu o hodně.

O tom, že Karel des Fours Walderode je oprávněnou osobou a na majetek zkonfiskovaný Benešovými dekrety má nárok, rozhodl v září 2017 Okresní soud v Semilech. Státní instituce a další subjekty se odvolaly, odvolací krajský soud ale v červnu rozsudek potvrdil. Rozhodnutí, že Walderode je oprávněnou osobou, nabylo verdiktem krajského soudu právní moci, žalovaní mohli podat už jen dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně.

Věc se nyní vrací semilskému soudu, který bude projednávat vrácení jednotlivých majetků a pozemků. Těch je asi 1400. Okresní soud v Semilech by měl u jednotlivých věcí zkoumat, jaký je jejich současný stav a zda jsou dány předpoklady pro jejich vydání žalobkyni.

Vydání rodového panství v hodnotě kolem tří miliard korun se domáhá vdova po Karlovi des Fours Walderode Johanna Kammerlanderová. Walderode přišel o majetek jako Němec na základě Benešových dekretů a spor se týkal i toho, zda se za druhé světové války proti československému státu neprovinil. Legitimitu nároku rodu Walderode založil semilský soud na tom, že Karlu Walderode bylo české občanství po válce v roce 1947 vráceno. Právě s údaji o Walderodeho občanství ale chtějí ve svém dovolání polemizovat památkáři.