Cena svatého Vojtěcha míří na Dunaj. Laureátem je slovenský politik a literární vědec Zajac

Držitelem letošní ceny svatého Vojtěcha se stal literární vědec a bývalý slovenský poslanec Peter Zajac. Slavnostního ceremoniálu, který se ve čtvrtek konal na Pražském hradě, se zúčastnil také prezident Miloš Zeman. Prestižní ocenění uděluje německá Adalbertova nadace.  

Peter Zajac přebírá cenu sv. Vojtěcha
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Cenu svatého Vojtěcha za mír, svobodu a spolupráci v Evropě pro rok 2019 převzal Peter Zajac z rukou českého prezidenta na Pražském hradě. 

„Bojoval jste nejenom proti totalitnímu režimu, ale bojoval jste i proti autoritativnímu režimu, takže váš boj se setkal se dvěma oponenty a v obou případech vyšel vítězně,“ řekl směrem k Zajacovi během svého projevu na ceremonii Zeman.

„Váš život ztělesňuje to nejlepší, co v našich národech existuje – odvahu, víru a vytrvalost,“ dodal prezident před předáním ocenění.

Někdejší předseda slovenského parlamentu a nositel ceny František Mikloško před předáním připomněl, že Zajac se celý svůj život angažuje v zápase o demokracii. „V letech 1968 a 1969 byl redaktorem Mladé fronty a Smeny, které se angažovaly pro demokracii a svobodnou tvorbu. V 80. letech organizoval na Slovensku seminář mezi českými a slovenskými historiky a literárními vědci. V roce 1989, ještě před pádem komunismu, založil klub spisovatelů v Bratislavě,“ uvedl Mikloško.

Na podzim roku 1989 byl Zajac jedním ze zakladatelů hnutí Veřejnost proti násilí a vedl jednání s Občanským fórem. „Profesor Peter Zajac byl duchovním tvůrcem polistopadového vývoje,“ dodal Mikloško.

Peter Zajac je slovenský literární vědec a politik. Mezi lety 2010 až 2012 byl poslancem slovenské Národní rady.  V minulosti také předsedal OKS (Občianska konzervatívna strana).  Jeho manželkou je slovenská spisovatelka Alta Vášová. 

Zajac vystudoval slavistiku a germanistiku na Univerzitě Komenského v Bratislavě a germanistiku na Eberhardově-Karlově univerzitě v německém Tübingenu. Pracoval jako lektor v nakladatelství Smena, jako vysokoškolský učitel, vědecký pracovník a byl také ředitelem Ústavu slovenské literatury Slovenské akademie věd, v němž dále pracuje. Mezi lety 1996 a 2011 působil jako profesor pro západoslovanskou literaturu a kulturu na Slavistickém ústavu Humboldtovy univerzity v Berlíně. Je také autorem 15 monografií a dětských knížek.

Adalbertova nadace uděluje cenu každé dva roky vždy jedné osobnosti, která se mimořádným způsobem zasloužila o integraci Evropy a o prohloubení a péči o sousedské vztahy mezi národy západní a střední Evropy. Dříve ji získal například bývalý prezident Václav Havel, kardinál František Tomášek nebo někdejší premiér a dlouholetý předseda Senátu Petr Pithart.