Další demonstrace proti Benešové a Babišovi. V Praze lidé zaplnili Staroměstské náměstí

Po týdnu se v centru Prahy znovu sešli lidi protestující hlavně proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO). V pondělí večer zaplnili většinu Staroměstského náměstí. Akci znovu svolal spolek Milion chvilek, který požaduje demisi Benešové a jmenování nezávislého ministra. Žádá také záruky, že nenastanou změny na vrchním a Nejvyšším státním zastupitelství až do doby, než se Andrej Babiš (ANO) očistí před soudem v kauze Čapího hnízda. Demonstranti se sešli i v dalších městech.

Protest na Staroměstském náměstí v Praze
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Deml

Lidé na Staroměstském náměstí zvonili klíči, pískali na píšťalky a chvílemi skandovali „Nejsme slepí“ nebo „Je to pravda, je to tak, vládne nám tu estébák“. Na transparentech měli nápisy „Babiš sobě, národ v hrobě“, „A dost!“, „Babiš patří za mříž“ nebo „Bureši! Spravedlnost nezlomíš!“ s odkazem na krycí jméno, které měl Babiš podle dokumentů slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN) jako agent Státní bezpečnosti (StB).

Řada transparentů a letáků vyzývala premiéra k demisi. Stejně jako minulý týden se objevil nápis „Benešová Marie, mé zločiny zakryje.“ 

Mluvčí protikorupčního uskupení Rekonstrukce státu Tereza Krištofová protestujícím představila sedm pojistek pro nezávislejší justici, které by politici měli zahrnout do zákonů. Jsou mezi nimi transparentní výběrová řízení na místa žalobců a soudců nebo odstranění možnosti, aby vláda mohla odvolat nejvyššího státního zástupce. Ze zákonů by podle uskupení měla zmizet místa, která ministryni spravedlnosti umožňují vyvíjet nátlak na justici.

Z politiků vedle zástupců parlamentní opozice před lidmi promluvil i poslanec vládní ČSSD a bývalý náměstek pražské primátorky Petr Dolínek, na kterého lidé pískali. Někteří politici se přihlásili k sedmi pojistkám Rekonstrukce státu nebo vyzývali k účasti v evropských volbách, aby je nevyhrálo hnutí ANO. Protestu se opět účastnil i bývalý premiér z ČSSD Bohuslav Sobotka, který měl ve vládě s Babišem ostré spory.

Pokud nebudou požadavky zahrnující změnu v čele ministerstva naplněny, chce uskupení Milion chvilek za týden uspořádat na Staroměstském náměstí další protest. Za dva týdny plánuje demonstraci přenést na Václavské náměstí.

Demonstrace na Staroměstském náměstí proti Marii Benešové a Andreji Babišovi
Zdroj: ČTK
Autor: Michaela Říhová

Projevy řečníků v Praze přenášeli organizátoři živě i do Brna a Ostravy. Na Dominikánském náměstí v jihomoravské metropoli kreslili lidé při happeningu křídou na chodník váhy, symbol nezávislé justice. Protestující zaplnili zhruba dvě třetiny náměstí.

Organizátoři, kterými jsou v Brně lidé ze spolku Společně Brno, jsou také odhodláni opakovat demonstrace, dokud nebudou jejich požadavky vyslyšeny. Příští protest se tak má uskutečnit v pondělí 13. května. „Pokud každý opět vezme tři kamarády či známé, kterým není současná situace lhostejná, bude nás opět víc a to je důležité,“ řekli k davům organizátoři.

Za nezávislou justici přišli demonstrovat rovněž lidé na Masarykovo náměstí v centru Ostravy. Shromáždění byla podle facebookové stránky spolku Milion chvilek svolána také ve více než desítce menších měst.

Babiš volbu Benešové brání. Justice podle něj není ohrožena

Odpůrci Benešové tvrdí, že tato advokátka a někdejší nejvyšší státní zástupkyně už dva roky otevřeně straní Babišovi ohledně jeho trestního stíhání. Její jmenování ministryní krátce po policejním návrhu na podání obžaloby v premiérově kauze označují za možný „největší zásah do justiční moci od listopadu 1989“. Babiše policie obvinila z podvodu při získání dotace 50 milionů korun na vybudování rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo. Premiér kauzu označuje za účelovou.

Benešová, která radí v oblasti justice prezidentovi Miloši Zemanovi, uvedla po první vlně demonstrací, že si tlaky nepřipouští a že s nimi u ní demonstranti nepochodí. Babiš při jejím uvedení do úřadu zdůraznil, že justice ohrožena není – podle něj jsou to „vymyšlené věci“.

Babišův kabinet v pondělí Benešovou jmenoval také šéfkou legislativní rady vlády. Jejího předchůdce ve funkci ministra Jana Kněžínka (za ANO) vrátila vláda na jeho původní pozici místopředsedy rady.