Potravinovým bankám dá stát 63 milionů, pořád to ale nestačí. Chybí kvalitní sklady

Potravinová sbírka, ve které lidé mohou darovat jídlo nebo drogerii, bude letos poprvé i na jaře, a to 18. května. Novinkou bude i možnost dárcovství přes internet. Provoz bank platí hlavně ministerstvo zemědělství, letos na ně dá 63 milionů korun, o polovinu víc než vloni. Přesto to náklady plně nepokryje, další zdroje tak resort musí hledat.

Video Události
video

Události: Letos poprvé bude sbírka jídla i na jaře

Největší česká potravinová banka se nachází ve Zdibech u Prahy a funguje pro hlavní město i střední Čechy. Pro jídlo tam pravidelně jednou týdně jezdí i Helena Poláková, která pracuje v chráněném bydlení pro handicapované. Z potravin, které si odvezou, učí klienty vařit.

„Pro nás je nejlepší mléko a také maso, protože máme mrazák. Pak samozřejmě suché potraviny, jako rýže a těstoviny,“ popisuje Poláková. Darované jídlo jim ušetří až 40 procent nákladů na provoz.

Do zdibské potravinové banky jezdí 22 tisíc klientů. Největší zájem mají o trvanlivé potraviny a třeba pečivo. „Je den staré, ale stále měkoučké, je opravdu čerstvé. Klienti si to odvážejí každý den. Množství, které bylo dnes přivezeno, bude také dneska odvezeno,“ vysvětluje předsedkyně potravinové banky Věra Doušová.

Dotace nepokryjí všechny náklady

Jenže potravinová banka, stejně jako ostatní v Česku, nemá dost peněz. Dotace od státu náklady ani přes navýšení zatím nepokryje. „Letos budou poprvé dotace 80procentní vzhledem k nákladům, které za celý rok máme, což je úplně skvělé,“ pochvaluje si Doušová. Dvacet procent peněz ale stále chybí.

„Stále nám také ještě chybí v některých místech kvalitní sklady, chybí dostatek aut. Potřeba roste s tím, jak se zvyšuje naše činnost,“ uvádí ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.

Provoz potravinových bank platí hlavně ministerstvo zemědělství. Letos uvolní 63 milionů korun, což je o 22 milionů víc než loni. Další peníze slibuje resort přidat, zatím je však hledá.

„Očekáváme, že se nám to podaří navýšit vnitřními úsporami na ministerstvu zemědělství tak, abychom to mohli vykrýt do sta procent,“ říká ministr Miroslav Toman (ČSSD). Ministerstvo, Svaz obchodu a cestovního ruchu a potravinové banky by chtěly rozšířit spolupráci i s hotely a restauracemi.

Do Potravinové sbírky lidé mohou darovat nejen jídlo, ale také drogerii. V minulých ročnících poskytli Češi přes 1600 tun jídla a drogistického zboží. Lidem v nouzi darovali tři a čtvrt milionu porcí jídla. Do projektu se od jeho začátku zapojilo už 822 prodejen z celé republiky a jejich počet stále roste.