Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj odmítl, že by schůzky k tendru na mýtný systém ovlivnily rozhodování jeho úřadu. Premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) na dopolední schůzce řekl, že úřad rozhoduje nestranně a nezávisle. Babiš odpoledne uvedl, že Rafaje zatím neodvolá, protože se nechce rozhodovat na základě informací z médií. Počká na to, co vyšetří policie.
Babiš zatím Rafaje neodvolá. Chce počkat, co vyšetří policie
Premiér Babiš na mimořádné tiskové konferenci řekl, že si vyslechl Rafajovo stanovisko. „On tvrdí, že úřad vždy postupuje nestranně a nezávisle, také jsme si vyslechli jeho různé informace,“ uvedl předseda vlády bez upřesnění, o jaké informace se jednalo.
„Zda má Rafaj mou podporu, není otázka na místě, protože pan předseda Rafaj byl podruhé zvolen osmi hlasy ČSSD a devátý hlas byl Bělobrádek (tehdejší předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, pozn. red.). Naše hnutí tu volbu nepodporovalo,“ odpověděl premiér.
O případném odvolání či rezignaci Rafaje kvůli jeho údajným pochybením nechtěl spekulovat. „Nevím. Máme jenom informace z médií, to se ukáže. Musíme počkat na fakta, a pokud ho policie ještě nevyslechla a nejsou žádné výsledky, tak to nemůžu hodnotit na základě informací z médií,“ sdělil Babiš.
O Rafajově odvolání by musel rozhodnout prezident Miloš Zeman. Ten už před časem oznámil, že důvodem k odchodu předsedy antimonopolního úřadu by měl být až pravomocný verdikt soudu.
Rafaj: Jsem hromosvod, který vše svede bokem
Rafaj musel vysvětlovat své schůzky a dění na ÚOHS na dopoledním setkání s premiérem Babišem a vicepremiérem Hamáčkem ve Strakově akademii. „Ptali se mě na rozhodování na úřadě. Vysvětlil jsem jim, že úřad opravdu rozhoduje nestranně, nezávisle a bez jakýchkoli vlivů,“ řekl Rafaj České televizi.
Odmítl, že by jeho schůzky s místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem, o které se zajímá policie, měly vliv na činnost úřadu. „Vždycky jsem říkal, že se považuji za hromosvod, který všechno svede bokem mimo úřad a na úřad se nic nedostane, to platí,“ prohlásil.
Vyjádřil se i k tomu, proč antimonopolní úřad změnil názor a nakonec zamítl námitky stávajícího provozovatele mýtného systému – firmy Kapsch, která v tendru neuspěla a usilovala o jeho zrušení. „To nebyla žádná otočka. Rozhodnutí, kdy rušíme první stupeň, je přibližně jedna čtvrtina až třetina,“ tvrdí Rafaj.
Schůzky s Faltýnkem nepovažuje za nestandardní. „Když jsem začínal, tak mě média a novináři kritizovali, že uzavírám úřad, že úřad nekomunikuje ven, že se nechce s nikým bavit. Teď mě kritizujete, že se bavím,“ řekl.
Proti zásahu podal Rafaj stížnost
Policie 7. března zasahovala na ÚOHS či v sídle firmy Kapsch. Nikoho neobvinila. Server Novinky.cz napsal, že vyšetřovatelé podezírají Rafaje a šéfa Kapsche Karla Feixe z korupce. Policisté byli i u Faltýnka, který se s Rafajem i Feixem kvůli mýtnému scházel. Deník Právo napsal, že podle policejních důkazů na schůzce s Feixem dohodl, že u Rafaje zařídí ovlivnění soutěže ve prospěch Kapsche.
Rafaj potvrdil, že podal stížnost proti březnovému policejnímu zásahu v sídle úřadu nejvyššímu státnímu zástupci a také u Ústavního soudu. Jeho advokát David Kojzar ve čtvrtek v televizi Prima řekl, že příkazy soudu neobsahují téměř žádné odůvodnění a policie zabavila více listin, než soud povolil.
Podle protokolu o provedení prohlídky policisté Rafajovi na několik hodin zabavili mobilní telefon, vzali mu stovky stran dokumentů, desítky flash disků a také 200 tisíc korun v hotovosti. U prohlídky byl šéf olomouckých vrchních žalobců Ivo Ištvan.
Část opozice chce rezignaci
Část opozice žádá konec Rafaje v čele antimonopolního úřadu. „Jsem přesvědčený, že současný stav teď ubližuje samotnému úřadu a pan předseda by měl sám zvážit, jestli neodstoupí,“ sdělil místopředseda ODS Martin Kupka.
K Rafajovi je kritická i SPD. „Pakliže by skutečně na základě oficiálních policejních závěrů, které tady ještě ovšem nejsou, došlo k porušení zákona, tak v takovém případě by musel pan Rafaj pochopitelně odstoupit,“ řekl předseda hnutí Tomio Okamura.