Prezident Zeman opět nejmenoval generálem šéfa BIS Koudelku. Babiš tvrdí, že jmenování slíbil

Prezident Miloš Zeman jmenoval nové generály. Při ceremonii na Pražském hradě však opět nezazněla jména ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky a zástupce velitele pozemních sil Petra Procházky. Důvod nejmenování prezident nijak nekomentoval a vyjadřovat se nechce ani Koudelka. Premiér Andrej Babiš (ANO) nedávno uvedl, že mu Zeman povýšení šéfa BIS slíbil. Vyšší generálskou hodnost v neděli dostal například náčelník generálního štábu Aleš Opata nebo policejní prezident Tomáš Tuhý.

Video Události
video

Události: Prezident povýšil desítku policistů a vojáků do generálských hodností. Koudelka mezi nimi opět nebyl

BIS na Twitteru uvedla, že její ředitel si velmi váží toho, že ho již druhá vláda navrhla do generálské hodnosti. „Rozhodnutí prezidenta republiky ponechá bez komentáře,“ uvedla tajná služba.

„Slíbil mi (prezident), že pana Koudelku povýší,“ uvedl premiér Babiš. „Měl jsem za to, že se nedorozumění mezi nimi vysvětlilo,“ doplnil.

Po květnovém Zemanově rozhodnutí média spekulovala o tom, že Koudelka nebyl jmenován mimo jiné kvůli zprávě BIS k jedu novičok, který byl využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii. Zeman zprávu interpretoval jinak než ministerstva obrany a zahraničí. Prezident také prohlásil, že Koudelka není člověk na svém místě. Odmítl, že by tlačil na jeho odvolání, jak se objevilo v médiích.

V minulosti Zeman odmítl povýšit ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala a jeho náměstka Simona Michailidise. Důvod neuvedl, podle spekulací to bylo kvůli postoji tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána při návštěvě dalajlamy. Dohnal a Michailidis byli povýšeni později.

V květnu také Zeman nejmenoval Procházku, podle tehdejší ministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO) si o něm chtěl zjistit bližší informace. Procházka měl získat hodnost brigádního generála.

V květnu některé spekulace nejmenování Procházky spojovaly se starým případem, kdy měli dva jeho podřízení v Afghánistánu na přilbách nacistické symboly. Média tehdy informovala o tom, že Procházka údajně nechal spálit potahy přileb s těmito symboly podřízených a většinu usvědčujících fotografií. Byl kvůli tomu vyšetřován a nakonec byl potrestán kázeňským trestem.

Šéf generálního štábu Opata byl v neděli jmenován do nejvyšší vojenské hodnosti armádního generála. Do hodností generálmajora byl povýšen velitel vzdušných sil Petr Hromek a velitel pozemních sil Josef Kopecký. Hodnost brigádního generála získal zástupce velitele vzdušných sil Petr Lanči, zástupce ředitele sekce podpory ministerstva obrany Jaroslav Schön a René Nábělek a Radek Horáček z Vojenského zpravodajství.

V policii byli povýšeni tři lidé. Její šéf Tuhý, který by měl v příštích měsících odejít na post velvyslance na Slovensko, má nově hodnost generálporučík. Do hodnosti brigádních generálů byli jmenování ředitel Krajského ředitelství policie Středočeského kraje Vladimír Kučera a ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

Za vyznamenané Zemanovi poděkoval Tuhý. „Je pro nás velkou ctí, že právě tuto hodnost získáváme v den, kdy Česká republika slaví své významné výročí,“ řekl.

Prezident povyšuje do generálských hodností vojáky, policisty či hasiče dvakrát ročně, a to 8. května u příležitosti Dne vítězství a na den vzniku samostatného Československa 28. října.