„Nechal se v Rusku zesměšnit.“ Vondráčkovu cestu kritizují Piráti i Bžoch z ANO

Zahraniční cestou předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO) do Ruska by se mohlo zabývat plénum dolní komory. Zařazení bodu na program nejbližší schůze, která začne příští úterý, navrhne místopředseda zahraničního výboru za opoziční Piráty Jan Lipavský. Jako problematickou vnímá Vondráčkovu cestu i další místopředseda výboru – Jaroslav Bžoch z vládního hnutí ANO. 

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO)
Zdroj: ČTK
Vondráček v Rusku jednal mimo jiné s předsedy obou parlamentních komor Vjačeslavem Volodinem a Valentinou Matvijenkovou, kteří jsou na sankčním seznamu Evropské unie a Spojených států.

Lipavský uvedl, že Vondráčkovu zahraniční cestu do Ruska vnímá jako „jakýsi vrchol jeho nekompetentního jednání“. „Budu od něj žádat vysvětlení jeho kroků, které v parlamentní diplomacii činí,“ řekl.

Vondráček se přitom podle něj nechal v Rusku zesměšnit. „Já vlastně považuji za potupu, co udělal České republice,“ dodal Lipavský.

Vondráčka kritizují i zástupci některých ostatních parlametních stran

Kriticky na Vondráčkovu cestu do Ruska pohlíží například i jeho stranický kolega Jaroslav Bžoch (ANO). „Nevidím důvod, proč bychom neměli mít dialog s Ruskem, dialog je potřeba. Ale scházet se s lidmi, kteří jsou na sankčním seznamu EU a USA, si myslím, že je špatně,“ řekl ve čtvrtek Bžoch. Sankční seznam byl jednou z reakcí Západu na ruskou anexi ukrajinského Krymu a na krizi na východní Ukrajině.

Kriticky se k Vondráčkovi postavil rovněž Vít Rakušan (STAN). „Obsah cesty mi přijde zvláštní a přijdou mi zvláštní i výroky pana předsedy o tom, že česká média nevyjadřují hlas většiny populace ve vztahu k Rusku,“ řekl. Vondráčkova prohlášení pokládá Rakušan za „minimálně zavádějící“, případně „drobně vazalská“.

Předseda evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) nemá problém s tím, pokud jede do Ruska delegace sněmovního výboru projednat technické záležitosti. Sankční seznam by ale Česko podle něho mělo mít na zřeteli. „Myslím si, že tyto věci by měly podléhat větší politické citlivosti,“ zdůraznil.

Zatím není jasné, zda by plénum zařazení bodu na program schůze schválilo, nebo ne. „Nedokážu posoudit, zda má předseda Vondráček odvahu obhájit své kroky před plénem. Pokud ano, požádá poslance ANO, aby pro návrh hlasovali,“ uvedl Lipavský. Například nejmenší sněmovní klub STAN bude o pirátském návrhu teprve jednat, Rakušan navrhne, aby jej podpořil.

Rakušan ale také uvedl, že Vondráčkovou cestou se musí zabývat zahraniční výbor. Postěžoval si na to, že se s jeho členy o zahraniční politice obecně málo komunikuje. Bžoch by s debatou ve výboru neměl problém. Soudí, že Vondráčkova cesta měla být s jeho členy projednána už předem.