Řidiče, kteří telefonují nebo píší SMS, umí policisté usvědčit. Tresty zřejmě přitvrdí

Dopravní policisté se tento týden zaměřují na řidiče, kteří se za volantem místo řízení věnují svému mobilnímu telefonu. Nevěnování se řízení je teď nejčastější příčina dopravních nehod, samotné telefonování za jízdy je pak třetí nejčastěji bodovaný přestupek. Policie i ministerstvo dopravy proto chystají přísnější tresty.

Video Události
video

Reportáž: Policie zacílí na telefonující řidiče

Mobilní telefon za volantem hrál klíčovou roli i při nehodě v Hradci Králové, kterou zachytily kamery v policejním autě. K němu se z dálky blížil stříbrný vůz – řidič ale vůbec nezpomalil a do auta narazil. Při nehodě se pak vymlouval, že se otáčel na dítě, které bylo na zadních sedačkách. Ze lži ho ale usvědčily pořízené fotografie: po celou dobu totiž psal SMS zprávy.

Řidiči se podobně vymlouvají často, policisté ovšem mají speciální dalekohledy, které vidí až 800 metrů daleko a na tuto vzdálenost umí pořídit i fotografie či videa. Telefonujícího řidiče je pak snadné usvědčit. Policejní akce zaměřená na mobilní telefony za volantem končí v pátek. 

Bodový postih pro telefonující řidiče by se měl zdvojnásobit

Vedle kontrolních akcí se chystá ministerstvo dopravy ve spolupráci s policií zpřísnit i bodové postihy. Už teď je telefonování za jízdy třetí nejčastější bodovaný přestupek, ročně dostane dva body asi 50 tisíc řidičů. Navíc už čtvrtý rok za sebou roste počet nehod a jejich obětí.

Nově by mohlo platit, že pokud by řidič za jízdy telefonoval, psal SMS zprávy, popřípadě by svou jízdu vysílal na sociální sítě a manipuloval při tom s přístrojem, pak by místo dvou bodů získal hned čtyři.

„Máme jedny z nejnižších sazeb v Evropě. Potřebujeme mít řidiče, kteří dostanou citelný trest, a to samozřejmě psychologicky působí na ty ostatní,“ vysvětluje pověřený ředitel BESIPu Tomáš Neřold. Vedle trestných bodů by na řidiče čekala i peněžní pokuta: na místě by mohli zaplatit až 2500 korun a ve správním řízení až deset tisíc. Změny budou součástí novely silničního zákona, kterou projedná Babišova vláda.