České domácnosti za deset let zbohatly o téměř dvě pětiny, roste ale i zadlužení

Majetková a finanční situace českých domácností se v průběhu poslední dekády celkově zlepšila. Čisté jmění domácností vzrostlo od roku 2008 o téměř 38 procent na 10,951 bilionu korun. Vyplývá to z dat, která ve středu zveřejnila České bankovní asociace. Současně s tím ale roste i zadlužení domácností.

Čisté jmění domácností představuje rozdíl mezi celkovou hodnotou majetku domácností a jejich finančními závazky vůči bankám.

Podle studie Finanční chování domácností v ČR v teorii a praxi, kterou si asociace nechala vypracovat od odborníků z Vysoké školy ekonomické, vklady domácností u bank v posledních dvou dekádách převyšovaly jejich bankovní úvěry. Ke konci roku 2017 to bylo o 772 miliardy korun.

Spotřební úvěry a jejich vztah k vývoji mezd a platů
Zdroj: ČBA – ARAD

Nejvíce peněz drží domácnosti na běžných a spořicích účtech, zatímco termínované vklady jsou zejména od poslední krize v závěru minulé dekády výrazně méně populární. Nárůst peněz držených na běžných účtech svědčí především o konzervatismu části českých domácností a o tom, že si chtějí držet finanční rezervu pro nenadálé potřeby.

„Zvýšení objemu peněz držených na běžných a spořicích účtech v poslední dekádě souvisí také s poklesem úrokových sazeb na termínovaných vkladech na rekordně nízké úrovně,“ uvedl Petr Teplý z Fakulty financí a účetnictví VŠE.

Zatížení domácností dluhem roste, blíží se strop

Dluhové zatížení domácností, tedy stav spotřebních úvěrů a úvěrů na bydlení v poměru ke mzdám a platům, roste. „Růst tohoto poměru z 0,14 v roce 1997 na 1,02 v roce 2017 signalizuje, že zadluženost pomáhala stimulovat ekonomický růst, ale prostor jejího dalšího růstu se postupně vyčerpává,“ upozornil Martin Mandel z Fakulty financí a účetnictví VŠE.

Pohled na celkovou majetkovou situaci domácností ukazuje, že jako celek bohatnou a jejich čisté jmění se zvýšilo za posledních deset let o téměř dvě pětiny. S příchodem krize před deseti lety některé domácnosti začaly přesouvat své peníze do aktiv, jako jsou nemovitosti, půda a cennosti, které považují za bezpečnější.

Krize naučila lidi lépe investovat peníze

Finanční aktiva, oběživo a vklady vzrostly za deset let o 58 procent, účasti a podíly v investičních fondech o 53 procent, pojistné a penzijní rezervy o 67 procent. „Domácnosti se v posledních deseti letech naučily hledat možnosti, jak své peníze lépe zhodnotit prostřednictvím investování do dlouhodobě výnosnějších finančních aktiv,“ podotkl ekonomický analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník.

Ve finančních aktivech domácností vůbec nejrychleji rostlo držení dlouhodobých cenných papírů ze 17 miliard na 152 miliard Kč, tedy bezmála devítinásobek. „Tento růst svědčí o rychle rostoucím zájmu domácností o institucionální dluhopisy tuzemských i nadnárodních společností,“ dodal Teplý.