Konkurzní správci H-Systemu chystají trestní oznámení na Čunka i zástupce družstva Svatopluk

Správce konkurzní podstaty po zkrachovalé společnosti H-System Josef Monsport a jeho zástupkyně Iva Fialová Ištvánková chtějí podat trestní oznámení na několik lidí kvůli jejich výrokům v souvislosti s kauzou. Měla by mířit například na senátora a hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka (KDU-ČSL), ale zřejmě i na majoritního akcionáře zkrachovalé firmy Petra Smetku a na zástupce Stavebního bytového družstva Svatopluk.

Josef Monsport
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

„Míra nepravd, dezinformací a lží o údajných prodejích z konkurzu pod cenou, šířených některými představiteli SBD Svatopluk, tichým společníkem odsouzeným Petrem Smetkou a s nimi ideově spřízněným senátorem Jiřím Čunkem již přesáhla únosnou míru. A k tomu dále nelze mlčet,“ uvedl Monsport v prohlášení.

Podle jeho zástupkyně Ištvánkové jde zejména o Čunkovo tvrzení, že správci konkurz „rozkradli“. Smetka zase například v rozhovoru pro server E15.cz uvedl, že situace firmy H-System byla řešitelná a „zničil ji až konkurz“.

Monsport: Chtějí vylepšit pozice před ÚS

Podle Monsporta jde o účelové matení veřejnosti, protože trestní oznámení podávaná od roku 2004 byla vždy pro neprokázání policií pravomocně odložena. „Důvodem dezinformační kampaně z posledních dnů může být i snaha vylepšit alespoň naoko své pozice v řízení před Ústavním soudem,“ prohlásil Monsport.

Trestní oznámení bude podle Ištvánkové zřejmě mířit na více osob. „Určitě mezi nimi bude pan Čunek, který se chová nejagresivněji,“ řekla. Právě senátorova vyjádření jsou podle ní dehonestující. „Výroky, které padají zejména na adresu kolegy Monsporta, ale ze strany pana Čunka i na mou osobu, jsou nepříjemné a dopadají i na naše rodiny, kterých se to dotýká,“ uvedla.

Doplnila, že Čunkovy výroky je poškozují i v očích veřejnosti. „Vedle správců konkurzní podstaty provozujeme i advokacii, na trhu se pohybujeme pár desítek let a výsledek je, že se z vás v šedesáti letech stanou lidé, kteří rozkrádají,“ řekla Ištvánková.

„Vůbec netuším, o co jde. Pokud se mě někdo ptal, tak jsem samozřejmě na otázky odpovídal po pravdě, ale rozhodně jsem na něj neútočil,“ reagoval v ČT zástupce Stavebního bytového družstva Svatopluk Martin Junek.

Senátor a hejtman Jiří Čunek řekl, že by trestní oznámení uvítal jako příležitost projednat to, na co chtěl upozornit – tedy že konkurzní správci podle něj „konkurz rozkradli a některé pozemky prodávali pod cenou“.

Čtyřiatřicet domů. A krach

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Zakladatel firmy Smetka si za vytunelování firmy odpykal dvanáct let ve vězení.

Letos v červenci klienti H-Systemu prohráli spor s insolvenčním správcem Josefem Monsportem. Nejvyšší soud vyhověl jeho dovolání a nařídil lidem vyklidit domy v Horoměřicích u Prahy, ve kterých žijí. Rozhodnutí se týká asi 60 rodin, domy měli opustit do měsíce. S rozhodnutím ale nesouhlasí a odstěhovat se odmítají. Správce chce nemovitosti zpeněžit ve prospěch všech někdejších klientů vytunelované firmy.