Babiš chce důchodový účet od roku 2020. Podle něj měl vzniknout už za premiéra Zemana

V roce 2020 by měl vzniknout zvláštní důchodový účet, z něhož by se seniorům vyplácely penze. Do té doby by měl stát uskutečnit důchodovou reformu, která by měla mimo jiné obsahovat podnikové důchodové připojištění. Premiér v demisi a lídr hnutí ANO Andrej Babiš to uvedl v Otázkách Václava Moravce České televize.

Premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš byl hostem Otázek Václava Moravce
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

„My ho (účet) chceme založit, aby bylo jasně vidět, kolik skutečně se na důchody vybírá,“ prohlásil Babiš. Podle něj není možné, aby důchodový účet vznikl současně s důchodovou reformou. „Ten může vzniknout až někdy v roce 2020, my musíme udělat tu reformu,“ uvedl.

Podle něj měl účet vzniknout již dříve. „Pan prezident (Miloš Zeman) byl premiérem, s panem (tehdejším ministrem průmyslu Miroslavem) Grégrem (ČSSD) prodali Transgas za 135 miliard a měl být vytvořen důchodový účet a někdo potom ty peníze zašantročil,“ prohlásil Babiš.

Video Otázky Václava Moravce
video

Andrej Babiš hostem pořadu Otázky Václava Moravce

„Samozřejmě bychom chtěli v rámci důchodové reformy přijít s podnikovým důchodovým připojištěním, tak jak je to standardní v Evropě,“ uvedl Babiš. Poukázal na to, že z tuzemska odchází 250 miliard korun na dividendách do zahraničí. „Ty firmy tady zainvestovaly, ale samozřejmě my potřebujeme, aby tady nechaly víc peněz, nejenom v investicích a možná i podpoře sportu, kultury, ale hlavně i pro ty zaměstnance,“ řekl.

Při navrhování důchodové reformy se chce zaměřit také na to, že lidé v některých profesích nemohou pracovat až do 65 let, nebo na ženy s nízkými důchody nebo starodůchodce, uvedl Babiš.

Vláda plánuje důchodcům přidat

Vláda minulý týden schválila, že od ledna příštího roku by měly stoupnout důchody seniorům nad 85 let o tisíc korun měsíčně. Musí to ale ještě schválit parlament. Návrh přináší také změnu v pevné výměře důchodů, jež je pro všechny stejná. Podle propočtů vlády by měli důchodci dostat od ledna včetně obvyklé valorizace přidáno minimálně 540 korun. Vláda na to chce vzít peníze z privatizačních účtů.

Kvůli tomu posílá do Poslanecké sněmovny novelu zákona o zrušení Fondu národního majetku, která to má umožnit. Ve fondu bylo ke konci loňského roku 21,96 miliardy korun. Fond privatizace jsou fakticky zvláštní účty, na kterých jsou peníze převedené v roce 2006 ze zrušeného Fondu národního majetku na ministerstvo financí. Zároveň na účty plynou peníze z privatizace a dividendy od společnosti ČEZ.