Čoraz viac! Předseda sněmovny chce posílení slovenštiny v českých médiích

Předseda české Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) se během své návštěvy na Slovensku vyslovil pro posílení vysílání pořadů ve slovenštině v českých veřejnoprávních médiích. K sousedům zavítal na svou první zahraniční cestu ve funkci šéfa dolní komory českého parlamentu.

„Zatímco čeština na Slovensku je běžná a děti stále češtinu mají, protože sledují pořady v televizi, tak děti v Čechách ztrácí slovenštinu. Aby mimořádné vztahy, které máme skutečně bratrské, a nemají obdoby v Evropě, přetrvaly, musíme třeba i přiblížit slovenštinu českým dětem,“ řekl Vondráček novinářům po schůzce s místopředsedou slovenské Národní rady Bélou Bugárem.

Společně probírali, že nemusí jít pouze o vysílání pro děti, ale může jít i o vysílání různých diskusních pořadů. Vondráček s Bugárem hovořili také o sérii společných česko-slovenských oslav u příležitosti kulatých výročí, která připadají na letošek.

„Jsme rozhodnuti tento rok využít ve prospěch dokázání toho, že navzdory poklidnému rozvodu naše státy spolupracují takovým způsobem, že mohou být příkladem i pro ostatní státy, také v rámci Evropské unie,“ řekl Bugár.

Veřejnoprávní Český rozhlas podle mluvčího Jiřího Hošny se slovenskými partnery v RTVS spolupracuje velmi úzce. „Součástí našeho memoranda o spolupráci je rovněž možnost výměny pořadů, což obě strany využívají. V letošním roce, kdy bude Česko slavit výročí 100 let od vzniku republiky, počítáme s tím, že této možnosti využijeme v ještě daleko větší míře,“ prohlásil.

Inspirace v omezování jednacího řádu

Šéf české sněmovny se zajímal také o jednací řád slovenské sněmovny. Koalice premiéra Roberta Fica předloni navzdory kritice opozice prosadila novelu jednacího řádu, která například zavedla časový limit pro vystoupení poslanců v rozpravě a zákonodárcům zakázala používat v jednacím sálu transparenty a mobilní telefony.

obrázek
Zdroj: ČT24

„Minulý týden jsem všem předsedům poslaneckých klubů předal na grémiu svůj dopis, že bych rád zřídil pracovní skupinu, která by se věnovala jednacímu řádu. Dva nejmenší kluby mají 13 poslanců. Ale dva kluby v řadě případů mohou vetovat například zařazení nového bodu, jednání o třetím čtení. Mělo by se trošku vyvážit to veto, například veto tří klubů místo dvou klubů,“ řekl Vondráček.

Česko-slovenská prezidentská paralela

Vondráček se setkal také se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou a premiérem Ficem. Oba vrcholní politici se podle Vondráčka zajímali o české prezidentské volby i o hlasování sněmovny o důvěře nové vládě premiéra Andreje Babiše.

„Bavili jsme se o tom, že tyhle (prezidentské) volby trošičku připomínají slovenský model. Taky jsme říkali, že procenta vypadala jinak. Prezident Zeman měl větší zisk v prvním kole a větší náskok, než tomu bylo na Slovensku. Úplně to porovnávat nejde,“ řekl Vondráček v souvislosti s porovnáváním přímé volby prezidenta v Česku a na Slovensku. Andrej Kiska z pozice podnikatele a osoby bez zkušeností ve vysoké politice porazil v roce 2014 Roberta Fica, jenž byl původně označován za favorita.

obrázek
Zdroj: ČT24

Delegace, která odjela na Slovensko již v neděli a jejíž součástí byli i čtyři místopředsedové Poslanecké sněmovny, v Bratislavě položila věnce k soše Tomáše Garrigua Masaryka, k památníku spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika a také k bustě hlavní tváře takzvaného Pražského jara Alexandera Dubčeka.

Z návštěvy se již dříve omluvil místopředseda sněmovny Petr Fiala kvůli kolizi termínu cesty s kongresem jeho Občanské demokratické strany.